Sütun grafiği bu üç cep telefonu markasının satış miktarlarını göstermektedir. Buna göre, x + y toplamı kaçtır?

Yukarıdaki grafiklerle ilgili olarak aşağıdakiler bilinmektedir.
• Dairesel grafik A, B ve C marka üç farklı cep telefonu markasının satış miktarlarının dağılımını göstermektedir.
• Sütun grafiği bu üç cep telefonu markasının satış miktarlarını göstermektedir.
Buna göre, x + y toplamı kaçtır?
A) 114
B) 120
C) 122
D) 126
E) 130

1 Beğeni

Mantık yürüteceğim, formüllerden bihaberim :slight_smile:

x = 24 nasıl buldum ?

A ve B nin toplamı dairesel grafikte 240 derecedir. C 120 derece olduğu için bunu anlayabiliyoruz (dairenin iç açılarının toplamı 360 derecedir). Buda A ve B nin toplamının yarısının (3 de 1 e denk geliyor) x değerini vermesi gerektiğini buluyoruz. X i bulmak için satış miktarlarını toplayıp, 3 e bölmemiz gerekiyor. 3 e bölemeyiz çünkü x i bilmiyoruz ama A ve B nin X in iki katı olduğunu biliyoruz. (dairesel grafikten). O yüzden A ve B yi toplayıp 2 ye böldüğümüzde X i bulmuş oluruz. (x = 24)

Şimdi burda Geriye A ve B nin dairesel grafikteki yüzdelerini bulmaya geldi. Satış miktarlarını biliyoruz, bunlara göre dairesel grafikteki yüzdesini bulabiliriz. Formülleri bilsem basit olurdu sanırım ama yine mantıkla ilerleyeceğim :sliğht_smile:

A ve B nin dairesel grafikteki yüzdesini bulmak için cep telefonun satış miktarlarını kullanacağız. A ve B satış miktarı 48 ediyor. Yani Grafiksel dairede A ve B nin derecesi 240 öldüğuna göre, 240’i 48 e böleriz. Böylece her satılan telefonun kapladığı dereceği buluruz. Buda 5 dereceye denk geliyor. Şimdi A ve B nin satış sayılarını 5 ile çarpıp dairesel grafikteki derecelerini bulalım.

A = 18 x 5 = 90 derecedir.
B = 30 x 5 = 150 derecedir.

Yani
x = 24
y = 90 derece

Bunları topladığımızda 24+90=114 sayısına ulaşırız.