Eğitimin sistem olma özelliğine yönelik olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Ekran görüntüsü 2024-01-13 235357

1. Eğitimin sistem olma özelliğine yönelik olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

A ) Eğitim açık sistem olmak zorundadır .
B ) Bir sistem girdi, işlem, çıktı ve dönüt öğelerinden oluşuyorsa açıktır.
C ) Sisteme dinamiklik, süreklilik özelliği katan dönüt ögesidir.
D ) Sistemde davranış değişiklerinin kazandırıldığı öge süreç ögesidir.
E ) Yarı açık sistemin açık sistemden farkı çıktı ögesidir.

Eğitimin sistem olma özelliği ile ilgili olarak yanlış ifade şu seçenektir:

E ) Yarı açık sistemin açık sistemden farkı çıktı ögesidir.

Bu ifade yanlıştır çünkü “Yarı açık sistem” ve “açık sistem” terimleri genellikle giriş (input), işleme (process), çıktı (output) ve dönüt (feedback) unsurları arasındaki bilgi akışının düzeyine işaret eder. “Açık sistem” terimi, çevresinden enerji ve bilgi alabilen ve çevresine enerji ve bilgi verebilen bir sistem anlamına gelir. Öte yandan, “yarı açık sistem” genellikle bir miktar kısıtlı dış etkileşime sahip olan bir sistemdir.

Bu nedenle, “Yarı açık sistemin açık sistemden farkı çıktı ögesidir.” ifadesi açıklaması yanlıştır; çünkü yarı açık veya açık sistem olma durumu, giriş, işleme, çıktı ve dönüt öğeleri arasındaki genel sistem dinamiklerine işaret eder, bu nedenle fark bu ögeler arasında değil, sistemle çevresi arasındaki etkileşim düzeyinde olabilir.

Doğru cevap E seçeneğidir. Açık sistemler, çevreleriyle sürekli etkileşim halinde olan sistemlerdir. Bu etkileşim, sistemdeki değişimlerin çevreyi etkilediği ve çevredeki değişimlerin de sistemi etkilediği anlamına gelir. Eğitim sistemi, çevresiyle sürekli etkileşim halinde olan bir sistemdir. Çevre, eğitim sistemini etkileyen faktörlerden biridir. Örneğin, ekonomik, sosyal, kültürel ve politik gelişmeler eğitim sistemini etkiler. Eğitim sistemi de çevresini etkileyen bir sistemdir. Örneğin, eğitim sistemi, bireylerin bilgi, beceri ve tutumlarını geliştirerek toplumu etkiler.

Bu nedenle, eğitim açık sistem olmak zorundadır. Yarı açık sistemler, çevreleriyle etkileşim halinde olmayan sistemlerdir. Bu sistemlerde, çevredeki değişimler sistemi etkilemez. Eğitim sistemi, çevreleriyle etkileşim halinde olan bir sistem olduğu için yarı açık sistem değildir.

Diğer seçenekler doğrudur.

A seçeneği: Eğitim, çevresiyle sürekli etkileşim halinde olan bir sistemdir. Bu nedenle, eğitim açık sistem olmak zorundadır.

B seçeneği: Bir sistem girdi, işlem, çıktı ve dönüt öğelerinden oluşuyorsa açıktır. Bu, eğitim sisteminin de açık sistem olduğunu gösterir.

C seçeneği: Sisteme dinamiklik, süreklilik özelliği katan dönüt ögesidir. Doğrudur.

D seçeneği: Sistemde davranış değişiklerinin kazandırıldığı öge süreç ögesidir. Doğrudur.