Eğitim ve öğretim ile ilgili 7 soru için cevapları verebilirmisiniz

1. Eğitimde meydana gelen davranış değişiklikleri refleksif ya da bilinç dışı gerçekleşen davranışlar değildir. Bu durum eğitim kavramının taşıması gereken hangi özelliğiyle doğrudan ilgilidir?
    A) Planlı ya da plansız olarak davranış değişikliği sağlayabilir.
    B) Olumlu ya da olumsuz davranış değişikliği sağlayabilir.
    D) Yasam boyudur
    E) Formal ve infirmal surecleri icerir.

2. I. Olumlu ya da olumsuz davranış değişikliği kazanabilmesi
    II . Davranış değişikliği sağlamaya çalışma
    III Oluşan davranış değişikliği
    Öncüllerde verilenlerin tanımladığı kavramlar aşağıdaki seçeneklerin hangisinde doğru sırada verilmiştir?

I II III
A Eğitim Öğretme Öğrenme
B Eğitim Öğretim Öğretme
C Öğretim Öğretme Öğrenme
D Öğretme Öğretim Öğrenme
E Eğitim Öğrenme Öğretme
  1. Hizmet içi eğitim, halk eğitim, kurslar… yaygın eğitim kurumlarıdır. Bu ve bu tür kurumlar informal eğitim kapsamında kesinlikle yer almaz. Aşağıdakilerden hangisi bu kurumların informal eğitim kapsamında yer almamasına sebep gösterilemez?
    A) Bu eğitim türlerini dayımız, teyzemiz, annemiz gibi yakınlarımızdan alamayız.
    B) Bu eğitim türlerini otobüste, parkta, evde gibi herhangi bir yerde alamayız.
    C) Bu eğitim türleri informal eğitimde olduğu gibi olumsuz davranışlar kazandırmaz.
    D) Bu eğitim türleri günün gelişigüzel herhangi bir zaman diliminde örneğin, uyumadan önce bir öğrenme kazandırmaz.
    E) Bu eğitim türlerinde davranış değişiklikleri bireylerin kendi yaşantısı yoluyla sağlanır.

2. Öğretim-kültür ilişkisine yönelik olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
    A) Öğretim, kültür içerisinde yer alan bir sistemdir.
    B) Öğretim, oluşturulan planlı bir sistem olduğu için daha kolay değiştirilebilir.
    C) Öğretim, kültürün aktarımını sağlar.
    D) Öğretim, eski değerleri ortadan kaldırıp yeni değerler üretmeye çalışır.
    E) Öğretim kültürden bağımsız olarak oluşturulamaz.

3. Uygulamada eksikliklerin belirlenip programa yansıtılmaması sistemin hangi ögesinin aksadığı anlamına gelir?
    A) Girdi
    B) İşlem
    C) Çıktı
    D) Dönüt
    E) İhtiyaç analizi

4. Mine Öğretmen, dersinde sindirim sistemini anlattıktan sonra öğrencilerine sınav yapmış ve öğrencilerin hedef davranışları kazandıklarını görmüştür. Derste uygulanan bu süreçte Mine Öğretmen’in sindirim sistemini anlatarak davranış değişikliği sağlamaya çalışması doğrudan hangi kavrama karşılık gelir?
    A) Informal eğitim
    B) Öğretme
    C) Öğrenme
    D) Dikkat çekme
    E) Güdüleme

5. Eğitimin türlerine ilişkin aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
    A) Yaygın eğitim formal özellik gösterir.
    B) Informal eğitim kurumsal değildir.
    C) Tüm eğitim türlerinde davranış değişikliği oluşmalıdır.
    D) Örgün eğitim formal özellik taşır ve kuramsaldır.
    E) Yaygın eğitim türü kasıtlı ve istendik değildir.

1. Eğitimde meydana gelen davranış değişiklikleri refleksif ya da bilinç dışı gerçekleşen davranışlar değildir. Bu durum eğitim kavramının taşıması gereken hangi özelliğiyle doğrudan ilgilidir?

Cevap: A) Planlı ya da plansız olarak davranış değişikliği sağlayabilir.

Bu özellik eğitimin, bilinçli ve planlı bir şekilde gerçekleştirilerek istenilen davranış değişikliklerinin sağlanması anlamına gelir. Eğitim sürecinde amaçlanan hedeflere ulaşmak için yapılan çalışmaları içerir.

1. I. Olumlu ya da olumsuz davranış değişikliği kazanabilmesi II. Davranış değişikliği sağlamaya çalışma III. Oluşan davranış değişikliği Öncüllerde verilenlerin tanımladığı kavramlar aşağıdaki seçeneklerin hangisinde doğru sırada verilmiştir?

Cevap: B) Eğitim - Öğretim - Öğrenme

Öncülerin verdiği sıralama doğru olduğunda, bu kavramlar eğitimin temel unsurları olarak tanımlanır. Eğitim, öğretim ile başlayarak, öğrencinin öğrenme süreciyle sonuçlanır.

1. Hizmet içi eğitim, halk eğitim, kurslar… yaygın eğitim kurumlarıdır. Bu ve bu tür kurumlar informal eğitim kapsamında kesinlikle yer almaz. Aşağıdakilerden hangisi bu kurumların informal eğitim kapsamında yer almamasına sebep gösterilemez?

Cevap: E) Bu eğitim türlerinde davranış değişiklikleri bireylerin kendi yaşantısı yoluyla sağlanır.

Informal eğitim, resmi olmayan bir eğitim türüdür ve genellikle sosyal etkileşimler, deneyimler ve kişisel yaşantılar yoluyla gerçekleşir. Bu nedenle, kurumsal bazda yapılan hizmet içi eğitim, halk eğitim ve kurslar informal eğitim kapsamında yer almaz.

1. Öğretim-kültür ilişkisine yönelik olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

Cevap: B) Öğretim, eski değerleri ortadan kaldırıp yeni değerler üretmeye çalışır.

Öğretim, kültürün aktarımını sağlayan bir süreçtir. Ancak eski değerlerin ortadan kaldırılması ve yeni değerlerin üretilmesi hedefiyle değil, daha çok mevcut olan değerlerin öğrenilmesi ve nesilden nesile aktarılması şeklinde gerçekleşir.

1. Uygulamada eksikliklerin belirlenip programa yansıtılmaması sistemin hangi ögesinin aksadığı anlamına gelir?

Cevap: D) Dönüt

Uygulamada eksiklikleri belirlemek ve programı geliştirmek için geri bildirim yani dönüt önemlidir. Eğer eksiklikler belirlenip programa yansıtılmazsa, sistemin dönüt mekanizması aksar.

1. Mine Öğretmen, dersinde sindirim sistemini anlattıktan sonra öğrencilerine sınav yapmış ve öğrencilerin hedef davranışları kazandıklarını görmüştür. Derste uygulanan bu süreçte Mine Öğretmen’in sindirim sistemini anlatarak davranış değişikliği sağlamaya çalışması doğrudan hangi kavrama karşılık gelir?

Cevap: B) Öğretme

Mine Öğretmen, öğrencilere sindirim sistemi hakkında bilgi vererek öğretme sürecini gerçekleştirmiştir. Bu süreçte öğrencilerin hedef davranışları kazandıklarını görmek, öğretme sürecinin başarılı olduğunu gösterir.

1. Eğitimin türlerine ilişkin aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Cevap: C) Tüm eğitim türlerinde davranış değişikliği oluşmalıdır.

Tüm eğitim türlerinde davranış değişikliği oluşması beklenir. Davranış değişikliği, eğitimin temel hedeflerinden biridir. Bu nedenle, C seçeneği yanlıştır.