Cevap yazarken yada yeni konu oluştururken dipnot kullanma!

Yeni konu oluştururken yada bir cevap yazarken bilinmesinde yararlı yerleri cümlenizin yanında vurgulamak için kullanabileceğiniz bu yöntemi sizlere nasıl uygulayacağınızı anlatacağım.

Bu özelliği neler için kullanabilirsiniz? Basit yöntem 1

Verdiğiniz bilgi için kaynak eklemek [1] için kullanabilirsiniz yada yabancı bir terim yada çok az bilinecek bir kelime yazdığınızda yanına açıklamasını dipnot şeklinde ekleyerek okuyucularınıza daha çok yardımcı olabilirsiniz. [2] Örneğin okuduğunuz bu paragrafta iki tane dipnot kullandım, nasıl beğendiniz mi?

Bu şekilde dipnotlar eklemek için yazı yazarken, dipnotu eklemek istediğiniz yere bu kodu ekleyin: ^[gizli dipnot yazısı]

Açıklamaları en sonda ekleme yöntemi 2

Yukarıdaki şekilde kısa dipnotlar ekleyebilirsiniz. Yada kısa başlıklar ekleyip, sayfanın en altında da bunlar için dipnot açıklamalarını ekleyebilirsiniz, Wikipedia gibi. Böylece daha düzenli bir içerik oluşturmuş olursunuz. Örnek kullanıma aşağıdan bakabilirsiniz.


Bu bir test yazısıdır. [3] Gerçek anlamda dipnot ekliyoruz, test olan bu kısımlara sayı giriyoruz. [4] Sonrasında sayfanın en altında da bu sayıların olduğu yerlerde gözükecek açıklamaları ekliyoruz.


Yukarıdaki örneği gördünüz, bunu aşağıdaki şekilde oluşturdum. Bu şekilde yazı içerisinde kaybolmadan, sayfanın en altından açıklamaları kolaylıkla değiştirebiliriz:

Bu bir test yazısıdır. [^1] Gerçek anlamda dipnot ekliyoruz, test olan bu kısımlara sayı giriyoruz. [^2] Sonrasında sayfanın en altında da bu sayıların olduğu yerlerde gözükecek açıklamaları ekliyoruz.

[^1]: Bu ilk dipnotumuz
[^2]: Bu sonuncu dipnotumuz

  1. gizli dipnot yazısı1 ↩︎

  2. gizli dipnot yazısı 2 ↩︎

  3. Bu ilk dipnotumuz ↩︎

  4. Bu sonuncu dipnotumuz ↩︎