Bahçedeki lale sayısı kaçtır?

Soru:
Bir bahçedeki çiçeklerin 1/5 'i gül, 5/8 'i karanfil ve geriye kalanlar laledir. Bahçedeki karanfillerin sayısı, güllerin sayısından 34 fazla ise; bahçede kaç tane lale vardır?

Soru metni bize bahçedeki çiçeklerin dağılımını veriyor. Buna göre çiçeklerin 1/5’i gül, 5/8’i karanfil ve geriye kalanlar laledir. Ayrıca bahçedeki karanfillerin sayısı, güllerin sayısından 34 fazladır. Bizden bahçedeki lale sayısını bulmamız isteniyor.

Öncelikle, bahçedeki güllerin sayısını bulalım. Bahçedeki çiçeklerin 1/5’i güldür. Dolayısıyla toplam çiçek sayısını 5’e bölersek, güllerin sayısını bulmuş oluruz. Şöyle ki:

Toplam çiçek sayısı / 5 = Gül sayısı

Bahçedeki çiçeklerin 5/8’i karanfil olduğu için, toplam çiçek sayısını 8’e bölersek karanfillerin sayısını buluruz. Şöyle ki:

Toplam çiçek sayısı / 8 = Karanfil sayısı

Soru metnine göre, bahçedeki karanfillerin sayısı güllerin sayısından 34 fazladır. Bu durumu ifade eden bir denklem kurabiliriz:

Karanfil sayısı = Gül sayısı + 34

Şimdi, bu bilgilere dayanarak bahçedeki lale sayısını bulalım.

İlk adım olarak Gül sayısını bulmak için verilen formülü kullanalım:

Bahçedeki çiçek sayısı / 5 = Gül sayısı

Daha sonra Karanfil sayısını bulmak için verilen formülü kullanalım:

Bahçedeki çiçek sayısı / 8 = Karanfil sayısı

Son olarak, Karanfil sayısından Gül sayısını çıkararak Lale sayısını bulabiliriz:

Lale sayısı = (Bahçedeki çiçek sayısı) - (Gül sayısı) - (Karanfil sayısı)

Bu şekilde, bahçedeki lale sayısını bulabiliriz.

Kullanılacak bilgi ve formüller:

1. Güllerin sayısının 1/5 oranında olduğu söylenmiş.
  2. Karanfillerin sayısının 5/8 oranında olduğu söylenmiş.
  3. Bahçedeki karanfillerin sayısının, güllerin sayısından 34 fazla olduğu söylenmiş.
  4. Geri kalanları laleler oluşturur.

Çözüm adımları ve cevap:

İlk Adım: Güller, Karanfiller ve Miktarları

Güllerin sayısını X olarak kabul ederiz.

Karanfillerin sayısının, güllerin sayısından 34 fazla olduğu anlamına geliyor ki; Karanfillerin sayısı X + 34’tir.

Ayrıca biliyoruz ki;
Bahçedeki toplam çiçek sayısı (gül+karanfil+lale)'dir ve bu miktarı da Y olarak kabul ederiz.

İkinci Adım: Oranları kullanarak Denklemler Kurma

Oranları kullanarak iki denklem kurabiliriz;

• Güllerin sayısı / toplam çiçek sayısı = 1/5 => bu denklemi X / Y = 1/5 şeklinde yazabiliriz.
  • Karanfillerin sayısı / toplam çiçek sayısı = 5/8 => bu denklemi de (X + 34) / Y = 5/8 şeklinde yazabiliriz.

Bu iki denklemi çözdüğümüzde X ve Y değerlerini buluruz.

Üçüncü Adım: Geriye Laleleri Bulmak Kalıyor

Lalelerin sayısı; toplam çiçek sayısı - gül sayısı - karanfil sayısı olduğunu biliyoruz.

Bu durumu matematiksel ifade şekli => lale sayısı = Y - X - (X + 34)

Yani verilen duruma göre; Lalelerin sayısı = toplam çiçek sayısı - gül sayısı - karanfil sayısı

Son Adım: Sonuç

Gülleri ve karanfilleri bulduktan sonra, toplam çiçeğin içinden bu iki çiçeği çıkarırsak kalan miktar lalelerin sayısıdır.

TERİMLER:

Oran: İki sayının birbirine bölünmesiyle elde edilen sayıdır. Bu örnekte çiçek türlerinin toplam çiçeklere oranları verilmiştir.
Denklem: İki terim veya ifadenin birbirine eşit olduğunu belirten bir matematiksel cümledir. Bu örnekte gülleri ve karanfilleri bulmak için denklemler kurduk.