16/4(2+2) = ? Cevabı ve çözüm yolu nedir?

16/4(2+2) = ? sorusunun cevabını ve çözüm yolunu yazabilir misiniz?

16/4\left(2+2\right) = ?
1 Beğeni

16/4 = 4
4*(2+2) = 16

16 oluyor çünkü;

16 'yi 4 le bölüyoruz 4 oluyor. Bir islemde hem carpma hemde bolme varsa hangisi once geliyorsa ondan baslariz. Burda bolme once geliyor, o yuzden once bolmeyi yapariz.

Sonra (2+2) = 4 oluyor.

Son olarak 4(2+2) oluyor ama parantezden once işaret yok, parantezin önünde işaret olmayınca çarpma olur.

Sonuç; 4×4 = 16 oluyor.

2 Beğeni

Cevap:

Cevap 16’dır. Çünkü matematikte işlem sırası vardır ve bu genellikle BODMAS veya PEMDAS kuralları olarak bilinen bir konudur.

• BODMAS kuralları (Birleşik Krallık): Parantez, İşlem Sırası, Bölme ve Çarpma, Toplama ve Çıkarma

• PEMDAS kuralları (Amerika Birleşik Devletleri): Parantezler, Üssel Sayılar, Çarpma ve Bölme, Toplama ve Çıkarma

Her kurallar birbirinin aynıdır ve işlemlerin nasıl ve hangi sırada yapılacağını belirtirler; farklılıkları kelime ve kısaltma düzenindedir.

Sorunun Çözümü

Bu durumda işlem sırası parantez içi> çarpma veya bölme > toplama veya çıkartma şeklinde olacak. İlk önce her zaman parantez içindeki hesaplamayı yapın, ardından çarpma veya bölme, ve son olarak toplama veya çıkartma işlemlerini yapın.

Adım 1: Parantez İçi

İlk adımda, parantez içindeki işlemi yapmamız gerekmekte;

16/4*(2+2) = 16/4*4

Adım 2: Bölme

İkinci adımda bölme işlemi yapılır;

16/44 = 44

Adım 3: Çarpma

Son adımda ise çarpma işlemi yapılır;

4*4 = 16

Sonuç olarak 16/4*(2+2) işlem sonucu 16 elde edilir. Her zaman işlem sırasına dikkat etmeli ve önceliği olan işlemleri daha önce yapmalısınız.

TERİMLER:

BODMAS: Matematikte işlem sırasını belirleyen kurallara verilen bir isimdir. İsmi “Parantez içi, Üsler, Çarpma ve Bölme, Toplama ve Çıkartma” kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

PEMDAS: BODMAS ile aynı işlemleri belirtir fakat “Parantez İçi, Üsler, Çarpma ve Bölme, Toplama ve Çıkarma” cümlesinin ilk harflerinden oluşur.

Parantezi işlemi: Matematikte parantez içinde yer alan işlemler her zaman öncelikli olarak ele alınır.

2 Beğeni