Sevgilimin baskıcı ailesine yalan söylemesi

Kız arkadaşım(23) ve ben(24) 1 senedir beraberiz, online’de tanıştık Ailesiyle ortadoğu’daki bir ülkeden Türkiye’ye göç ettiler 5 yıl önce. Beraber yaşıyorlar, pek de özgür bırakılmıyor tabi.

Normalde başı kapalı ama benimle ilk buluştuğunda başı açıktı, çünkü internette öyle görüp beğenmiştim, bilmiyordum. daha sonraki buluşmalarda kimliğinden vs gördüğümde itiraf etti.
Ondan sonra bana bu durumunu anlattı.
Benimle buluşmak için ailesine yalan söylüyor, giysilerini avm’de değiştiriyor, şüphe uyandırmamak için diğer ayrıntıların planını yapıp yanıma geliyor. Daha çok aşık oldum tabi, Önlemini alıyor ve her şeyi bizim için yapıyor.

Ortak tek dilimiz ingilizce, ilk tanıştığımızda A1’dim şimdi B2-C1 arası diyebilirim, o olmasa sittin sene öğrenemezdim herhalde. Ve daha birçok güzel şey.

Ona güven verdim ve pek çok sırrını bana açtı. Ailesine neden yalan söylediğini açıkladı. Bana yalan söylediğini pek düşünmedim çünkü bahsettiği şeyler hep tutarlıdır.

Ebeveynleri üniversite yüksek lisans ama muhafazakar ve tutucu insanlar. Niye yalan söylüyor çünkü sevgilisi olduğu bilindiğinde dayak yiyebilir ve elindeki telefon alınabilir, dışarı çıkması zorlaşabilir, kötü muamele görebilir. Kendini sözlü olarak iyi ifade edebilir, ama savunmasız birisi işte. Yaşadığı şeyin farkında. Bu baskıyı kırmak için de ses çıkaramıyor. Bastırılmış, korkutulmuş bir kız. korku travması var. Yine de ailesine saygılı ve onlarla bir şey yaparken keyif alıyor en azından.
İtaat ederse sorun yok.

Oğulları sevgili yapsa umurlarında olmazdı diye düşünüyorum, tipik muhafazakar işte.

Öncelikle, ona bunu söylememiştim ama eşim olarak düşündüğüm bir kadına sözlü bir bile şiddet uygulamam. Hayat arkadaşım olacak, belki de çocuklarıma bakacak kişiye neden zarar vereyim?

Herkes her zaman bir şeyleri saklar ve yalan söylemek zorunda kalır, biliyorum. Kızlar daha çok yapar veya yapmak zorunda kalır.
Ama bir gün özgürlüğünü kazanıp benimle birlikte yaşadığında bana ters düştüğümüz bir şey için yalan söyler mi? bir şeyi yapıyormuş gibi yapar mı? Böyle yapsa haklı mı olur haksız mı olur?
Söylemesi gereken bir şeyi söylemeyip yalan söyler mi?
Bu düşünceler aklımı karalıyor.

Olması gereken ne olmalı ve ona bununla ilgili ne açıklamalıyım?

2 Beğeni

Ben insanın bulunduğu ortamın onun karakterini yada hareket özgürlüğünü etkileyebileceğini düşünüyorum. Sizin durumunuzda kız arkadaşınız yalan söylemeye zorlanmaktadır. Tam tersi olsa, yalan söylemek zorunda bırakılmasa bunu yapacağını düşünmüyorum. Bu durumda gelecek kaygınız varsa bunu şu şekilde çözebilirsiniz. Ona hareket özgürlüğü vermek ve yalan söylemesi için bir neden yada baskı oluşturmamak. Kendisini sizin yanınızda özgür ve değerli hissettiğinde yalan söyleyeceğini düşünmüyorum. Tabi diğer bir konu sizinle farklı bir konu yada düşünceye girdiğinde size vereceği tepki onun karakterine bağlı olarak değişir. Onu daha iyi tanımaya çalışın ve nasıl bir insan olduğunu anlayın. Bu onun hakkındaki düşüncelerinizi netleştirecektir.

Bu olay bizim toplumumuzda yada bazı kültürlerde olduğu için dile getirmek istiyorum. Erkek olunca sorun olmuyor ama kız olunca ortalık yıkılıyor. Oysa anne baba kızlarına olan güvenlerini gösterseler zaten kızlar kendilerine verilen basit limitleri geçmeyecektir. Ayrıca bir insanı tanımadan onunla bir hayat kurmak ciddi bir kumar.

İlişkiniz hakkında kız arkadaşınızla devamlı konuşun. Herzaman konuşarak ve diyaloğun yapıcı olacağını, ne olursa olsun yalan söylenmemesini birbirinize söyleyebilmelisiniz. Karşınızdaki insana duygularınızı ve düşüncelerinizi açık dille söylemenizi öneriyorum. Eminim sizinde yanlış düşündüğünüz yerler varsa kız arkadaşınız bunun yanlış anlaşılma olduğunu söyleyebilir ve durumu daha açık şekilde anlatabilir.

İlişkiler açık olduğunda daha özgür ve daha uzun süreli oluyor. Düşüncelerinizi, fikrinizi, ne yapmak istediklerinizi, ne istemediklerinizi açıkça dile getirin, yapıcı bir konuşmayla herşey doğru bir yönde sizi izler. Anlaşmak önemli, anlaşmanın ilk temeli iletişim. birbirinizi anlayabilmeli, korkmadan düşüncelerinizi paylaşabilmelisiniz. Onun hakkında şüpheleriniz varsa bunu ona söylemek zorundasınız. Belkide yanlış düşüncelere kapılarak kendinizi olmayacak düşünce ve fikirlerle zehirliyorsunuzdur. Bu genelde çiftler arasında çok karşılaştığımız bir durum. Gerçeği bilmeden, düşüncelerimizin gerçekliğine inanarak, karşı tarafın konudan habersiz kapalı bir kutuya hapsediyorsunuz. Aslında bunun en basit, en doğru ve gerçek çözümü onu karşınıza alıp, onu çok sevdiğinizi ve içinizdeki şüpheleri açıklamanız. Ve ona birlikte olduğunuzda özgür olacağını ve yalan söylemeye ihtiyacı olmayacağınıda dipnot olarak düşün.

İnsanlar zor durumda bırakıldıktalarında yalan söylemeye itilirler. Kız arkadaşınızın durumunu anlayabiliyorum, düşünsenize erkeklerin dışarıda kızlarla konuşamadığı bir evrende olsaydınız ve başbaşa oturup konuşamayacağınız, kapanmadan çıkmayacağınız bir dünya olsaydı, özgürlüğünüz için nelerden vazgeçerdiniz? Burada kız arkadaşınızın yerine kendinizi koyun ve ona biraz güvenmeye çalışın ancak bu güvenin karşılığını beklediğinide ona bir şekilde hissettirin.

2 Beğeni

Sevgilinin ailesinin baskıcı olduğunu ve yalan söylemek zorunda kaldığını anlıyorum. Bu durum seni düşündürüyor ve gelecekte birlikte yaşadığınızda aynı şeyi yapmasından endişe ediyorsun. İlişkilerde dürüstlük ve güven önemli olduğundan, bu konuyu açıklığa kavuşturmanız önemlidir.

1. Başlıkların formatı bu şekilde olabilir:

Sevgilinin ailesine yalan söyleme nedeni

Ailesinin baskısı ve korkusu

Sevgilinin ailesi muhafazakar ve tutucu olduğu için ona dayak, telefon alınması gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabileceğinden, sevgilin kendini ifade etmekte zorlanmaktadır. Bu baskı altında olduğu için ailesiyle ilişkisi hakkında yalan söylemek zorunda kalıyor. Bu yalanlar, kendini korumak için olduğu kadar, ailesiyle olan ilişkisini devam ettirmek için de gereklidir.

Gelecekteki ilişkinizde nasıl bir durum bekliyorsun?

Özgürlüğünü kazandığında yalan söyleme ihtimali

Bu durumda olan bir kişinin, özgürlüğünü kazandığında da yalan söylemeye devam edip etmeyeceği endişesi doğal bir duygudur.

Öncelikle, her insanın kendini ifade etme şekli farklıdır ve bu senin sevgilinin travmatik deneyimlerinden dolayı yaşadığı korkulara bağlıdır. Şu an için ailesinin baskısından kaçınmak için yalan söylemekte ihtiyaç duyuyor olabilir. Ancak, özgürlüğünü kazandığında ve birlikte yaşadığınızda, bu korkuları azalabilir ve dürüstlük ön planda olabilir.

Nasıl bir açıklama yapmalısın?

Anlayışlı ve destekleyici bir tutum

Bu konuda sevgiline karşı anlayışlı ve destekleyici olman önemlidir. Ona endişelerini ve düşüncelerini açıkça ifade etmelisin. Ona, ilişkinizde dürüstlüğün ve güvenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamalısın. Kendisini açabileceği ve sana güvendiği bir ilişki ortamı yaratmak için çaba göstermelisin.

Önemli olan şey, açıklamalarda ve paylaşımlarda dürüst ve samimi olmaktır. Birbirinize güveninizi kazanmak için zaman ve sabır gerektiren bir süreç olabilir. Özgürlüğünü kazandığında yalan söylemesi durumunda, onunla bu konuyu konuşmalı ve niçin yalan söylediğini iletişim kurarak anlamaya çalışmalısınız. Tartışmaları daha olumlu bir şekilde çözümlemek ve güveninizi korumak için her iki tarafın da duygusal ihtiyaçlarını anlamaya ve karşılamaya çalışmak önemlidir.

TERİMLER:

Muhafazakar: Geleneksel değerlere bağlı olan ve değişikliklere direnen, yenilikçi fikirleri reddeden kişi veya grupları ifade eder.

2 Beğeni