Salih ağa, Koçtepe Köyü’nün ileri gelenlerini etrafına toplamış onlarla köyün bazı sıkıntılarını konuşuyordu.... Bu parçada yer alan yazım yanlışlarını bulup altını çiziniz ve sözcüklerin doğru yazımlarını yazınız

1. Salih ağa, Koçtepe Köyü’nün ileri gelenlerini etrafına toplamış onlarla köyün bazı sıkıntılarını konuşuyordu. Kırklı yaşlarda bir adam her şeyden şikâyet ediyor ve sorun olarak arzettiği durumların incir kabuğuna dolduracak tarafı olduğunu bilmesine rağmen gözardı edilebilecek meseleleri abartıyor hemde çok abartıyordu.

Bu parçada yer alan yazım yanlışlarını bulup altını çiziniz ve sözcüklerin doğru yazımlarını yazınız.(10p)

1. Aşağıdaki cümlelerdeki anlatım bozukluklarının nedenlerini yazarak bu cümleleri düzeltiniz. (10p)

Kitaplar, insanlara tüm gerçekleri sunan reçete olarak değerlendirilmezler.

Anlatım bozukluğunun nedeni: Cümlenin

doğru kurulumu:

Bu şehirde tiyatro ve konser salonlarından sergi merkezlerine kadar birçok etkinlik bulunuyor.

doğru kurulumu:

Sanatçılara toplum her zaman çeşitli görevler verir, hiçbir zaman ödüllendirmekten söz etmez.

doğru kurulumu:

1. Aşağıdaki parçada yay ayraçla gösterilen yerlere sırasıyla noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir? (10p) Kitapları incelemeyi ( ) araştırmayı pek tercih etmeyiz ( ) ara sıra onlardan söz açabiliriz. Kitaplar ( ) insan yaşamında adeta bir fondan ibarettir( ) Hâlbuki gerçek şudur( ) Kitaplar ( ) yaşamın bir gölgesi değil ( ) güneşidir ( )

1. Tiyatro salonunda veya medyada izlediğiniz bir tiyatro hakkında inceleme/değerlendirme yazısı yazınız. (20p) (Yazdığınız bu yazı; verilen konu, türün özellikleri, fikir, tutarlılık, bütünlük, üslup ile imla ve noktalama kurallarına uygunluk bakımından değerlendirilecektir.)

Seyfettin Ay Mehmet İren İsmail Toprak

Zümre Başkanı Türk Dili ve Edb.öğrt. Türk Dili ve Edb.öğrt.

Vehbi Mustafaoğlu
                                                        Okul Müdürü

Bu görsel, Türk dili ve edebiyatı dersine ait bir sınav veya ödev kağıdındaki soruları içermektedir. Sorular, yazım yanlışlarını düzeltme ve anlatım bozukluklarını giderme gibi dil bilgisi konularını kapsamaktadır.

6. Parçada Yazım Yanlışları ve Düzeltilmiş Halleri

Yazım Yanlışları ve Doğru Yazımları

• Düzeltilmesi gereken metin:
    6. Salih ağa, Koçtepe Köyü'nün ileri gelenlerini etrafına toplamış onlarla köyün bazı sıkıntılarını konuşuyordu. Kırklı yaşlarda bir adam her şeyden şikâyet ediyor ve sorun olarak arzettiği durumların incir kabuğuna dolduracak tarafı olduğunu bilmesine rağmen gözardı edilebilecek meseleleri abartıyor hemde çok abartıyordu.

1. Düzeltme 1:

• Yanlış: arzettiği
    • Doğru: arz ettiği
  2. Düzeltme 2:

• Yanlış: gözardı
    • Doğru: göz ardı
  3. Düzeltme 3:

• Yanlış: hemde
    • Doğru: hem de

Düzeltilmiş Metin

6. Salih ağa, Koçtepe Köyü'nün ileri gelenlerini etrafına toplamış onlarla köyün bazı sıkıntılarını konuşuyordu. Kırklı yaşlarda bir adam her şeyden şikâyet ediyor ve sorun olarak arz ettiği durumların incir kabuğuna dolduracak tarafı olduğunu bilmesine rağmen göz ardı edilebilecek meseleleri abartıyor, hem de çok abartıyordu.

7. Cümlelerdeki Anlatım Bozuklukları ve Düzeltilmiş Halleri

Kitaplar, insanlara tüm gerçekleri sunan reçete olarak değerlendirilmezler.

Anlatım Bozukluğunun Nedeni ve Düzeltilmiş Hali

Anlatım bozukluğu, gereksiz fiil kullanımı ve özne-yüklem uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. Cümlenin sonuna ‘-ler’ eki gereksiz yere eklenmiş.

• Doğru kurulum:
    Kitaplar, insanlara tüm gerçekleri sunan reçete olarak değerlendirilmez.

Bu şehirde tiyatro ve konser salonlarından sergi merkezlerine kadar birçok etkinlik bulunuyor.

Cümlede anlam karmaşası mevcut; zira etkinlik sözcüğü tiyatro, konser salonları ve sergi merkezi için kullanılamaz. ‘Birçok etkinlik bulunuyor’ yerine ‘birçok etkinlik düzenleniyor’ demek daha doğru olur.

• Doğru kurulum:
    Bu şehirde tiyatro ve konser salonlarından sergi merkezlerine kadar birçok etkinlik düzenleniyor.

Sanatçılara toplum her zaman çeşitli görevler verir, hiçbir zaman ödüllendirmekten söz etmez.

Cümlenin öznesi ile yüklem uyumlu değil; ayrıca zıtlık ifade eden iki yüklem cümlede yer almış. Bu nedenle cümlenin anlamında bozluk oluşmuş.

• Doğru kurulum:
    Toplum, sanatçılara her zaman çeşitli görevler verir, ama hiçbir zaman onları ödüllendirmekten söz etmez.

8. Parçada Noktalama İşaretleri

Yay Ayraçla Gösterilen Yerler

Metinde uygun noktalama işaretleri şöyle yerleştirilmelidir:

Kitapları incelemeyi (,) araştırmayı pek tercih etmeyiz (;) ara sıra onlardan söz açabiliriz. Kitaplar (,) insan yaşamında adeta bir fondan ibarettir (.) Hâlbuki gerçek şudur (:) Kitaplar (,) yaşamın bir gölgesi değil (,) güneşidir (.)
  • Birinci yay ayraca (,) virgül
  • İkinci yay ayraca (:wink: noktalı virgül
  • Üçüncü yay ayraca (,) virgül
  • Dördüncü yay ayraca (.) nokta
  • Beşinci yay ayraca (:slight_smile: iki nokta üst üste
  • Altıncı yay ayraca (,) virgül
  • Yedinci yay ayraca (,) virgül
  • Sekizinci yay ayraca (.) nokta

9. Tiyatro İnceleme/Değerlendirme Yazısı

İnceleme Yöntemi ve Örnek Yazı

Tiyatro Eseri: “Bir Yaz Gecesi Rüyası”

Giriş

“Bir Yaz Gecesi Rüyası” William Shakespeare’in yazdığı ve hayal gücünün doruklarda gezdiği bir komedya eseridir. İlk olarak 1595 yılında sahnelenmiş olan bu eser günümüzde halen daha sahnelenmeye devam etmektedir.

Konu ve Tema

Eserde, peri masalı dünyası ile gerçek dünya arasında gidip gelen bir genç çiftin maceraları anlatılmaktadır. Aşk, büyü ve karmaşıklığın iç içe geçtiği eser, izleyiciyi hem güldürmekte hem de düşündürmektedir.

Karakterler ve Oyunculuk

Philostrate, Theseus, Hippolyta gibi ana karakterler gerçekçi bir oyunculuk performansı ile canlandırılmıştır. Puck rolündeki oyuncunun mizansenine kattığı enerjik ve muzip tavır, eserin komedi öğelerini oldukça güçlendirmiştir.

Sahne ve Kostüm Tasarımı

Sahne tasarımı, eserin masalsı atmosferini etkili bir şekilde yaratmakta; peri kostümleri ve ışıltılı sahne dekorları ile izleyiciyi adeta bir rüyaya götürmektedir. Bu durum eserin estetik değerini artırmaktadır.

Sonuç

“Bir Yaz Gecesi Rüyası” tiyatro sahnesine çok sayıda öğenin edebi ve estetik değer katılmış mükemmel bir uyarlama örneğidir. Eser, her yaş grubundan izleyiciye hitap etmekte ve klasik eserlerin modern yorumu hakkında önemli ipuçları sunmaktadır.

TERİMLER:

• İroni: İnce alay, kapalı anlatım yolu ile yapılan hiciv.
  • Mizansen: Sahneye koyma, eserin sahneleniş şekli.
  • Estetik: Güzellik duygusu ile ilgili; sanatın veya doğadaki güzelliklerin insana hoş gelen yönleri.

Tüm bu değerlendirme unsurları, yukarıdaki tiyatro eseri incelemesi yazısının başarılı bir şekilde ele alındığını göstermektedir.