2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıflar Türk Dili ve Edebiyatı Dersi 1. Dönem 2. Ortak Yazılı Soruları

ADI SOYADI: Süleyman Anda Akkoyun
SINIFI: 14/A
NO: 524

2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI NASRETTİN HOCA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 11. SINIFLAR TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ 1. DÖNEM 2. ORTAK YAZILI SORULARI

Gene bahar oldu açıldı güller
Figana başladı dalda bülbüller
Başka bir hal olup açtı sümbüller
Aşıkların del’olduğu zamandır

1. Yukarıdaki şiirle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. (20p)
    a) Şiirin teması: …
    b) Şiirin nazım birimi: …
    c) Şiirin ölçüsü: …
    d) Kafiye: …
    e) Redif: …

Menem anam
Ancag bana
Say öğrenip
Ay öğrenip
il öğrenip
En vacibi:
Dil öğrenip
Menim anam…
Bu dil ile tanımışam
Hem sevinci,
Hem de gamı…

1. Bu dizelerde milli ve manevi değerlerimizden hangisi öne çıkarılmıştır? Yazınız. (10p)

2. Temmuz(…) öğle vakti(…) Komşuda bir kadın sesi(…) Neye bağırdığı anlaşılmıyor(…) Belki çocuğa haykırıyor(…) (10p)

Küçük, muttarid, muhteriz darbeler
Kafeslerde camlarda pür-ihtizaz
Olur dembedem nevha-ger, nağme-saz
Kafeslerde camlarda pür-ihtizaz
Küçük, muttarid, muhteriz darbeler…

1. Biçim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda bu dizelerde “Servetifünun Dönemi” şiir anlayışını dil ve anlatım yönünden 2 cümle ile değerlendiriniz. (10p)

a) Şiirin teması: Şiir, baharın gelmesiyle doğanın uyanışını ve bu uyandırışın etkilerini anlatmaktadır.

b) Şiirin nazım birimi: Şiir, dört dörtlüklerden oluşan bir dörtlük kıtasıdır.

c) Şiirin ölçüsü: Şiir, hece ölçüsüyle yazılmıştır. Her dörtlükte 8’li bir hece ölçüsü kullanılmıştır.

d) Kafiye: Şiirin kafiye düzeni “aaab” şeklindedir. Her dörtlüğün sonunda aynı sesli uyak kullanılmıştır.

e) Redif: Şiirde redif, “olduğu” kelimesidir. Bu kelime dörtlüklerin sonunda tekrarlanarak ritim oluşturmuştur.

Milli ve manevi değerlerimizden “dil” öne çıkarılmıştır. Şiirde yer alan “Dil öğrenip” ifadesiyle dilin önemi vurgulanmış ve milli kimliğin korunmasına dikkat çekilmiştir.

Bu dizede anlam tam olarak belirtilmemiştir. Ancak, komşunun sesinden anlaşılan belirsizliği, çocuğa karşı bir şeyler söylediği veya haykırdığı düşünülerek çocuğa yönelik bir tepkinin olduğu anlaşılmaktadır.

Bu dizeler “Servetifünun Dönemi” şiir anlayışını yansıtmaktadır. Şiirin dil ve anlatımı, çağdaş Batı şiirine benzer bir şekilde zengindir ve dekoratif bir tarzda yazılmıştır. Dizede, lirik bir anlatım ve sembolik bir dil kullanılmış ve çağdaş Batı şiirinin etkileri görülmüştür. Bu dönemde, görsel zenginlik, süslü dil ve yeni bir anlatım tarzı ön plana çıkmıştır.