Avrupa'daki alım gücüyle Türkiye'yi karşılaştıranların sahtekarlıklarından şikayetçiyim!

Nerdeyse 15-20 yıldır Avrupa da yaşıyorum ve son dönemlerde gördüğüm bu karşılaştırmalardan cidden bunalmaya başladım. Deyim yerindeyse resmen ortamı germek için algı oluşturuluyor. Millet Euro’yu TL ile yarıştırıyor. Avrupa da 2 Euro, Türkiye’de 40 TL gibi…

Öncelikle bu tamamen saçmalık, alım güçlüğü tabii ki vardır, her yerde de olabilir ancak doğru olmayan şekilde karşılaştırma yapmak hem yanlış hem de insanları yanlış konularda kötü düşünmeye iter. Her ülkenin kendine göre eksileri yada artıları var. Avrupa da yaşam şartları iyi olabilir ama bu herkesin Euro yataklarında yattığı anlamına gelmesin yada çok ucuz olduğu anlamına gelmesin.

Belçika da yaşıyorum ben, markete gittiğimde aldığım 10 parça için 70 Euro veriyorum. Alışveriş arabasını yarım bile etmeden 120 Euro verdim iki gün önce. Fiyat karşılaştırması yaparken atladıkları nokta neye ihtiyacımız olduğudur. Adamlar karşılaştırma yapıyor 750g domates 0,99 Euro. En düşük kalite domatesi alırsan o fiyata olur tabi ama tek kişiyseniz bu size 1 hafta yeter. evde 5 kişiyseniz fiyatlar 5 katı artar. Vergilerden o kadar bunaldı ki Avrupalılar iyi bir geliri olmayan kişiler aylık 300 Euro ile geçinmek zorunda kalıyor.

haftada 50 euro kişi başı alışveriş harcaması yaptığınızı düşünsenize. ayda 200 Euro eder. Peki çocuklarınız varsa ne yiyecek ? okula nasıl gidecek? Yemek molalarında ne yiyecek?

Konuyu o kadar detaylı irdelemeyeceğim ancak bu liste yapan provokatörler ve onların reklamını yapan nankörlere ders olması için bir market fiyatlarını ben de karşılaştıracağım. Kapak olacaktır umarım.

Ama ondan önce bunu yapanlardan şikayetçiyim ve provokatif hareketlerinden ötürü de kınıyorum. Umarım toplumsal farkındalık bu şahısların amaçlarını açık edecektir.