Ekonomi: Üretmek mi? Satmak mı?

Bunu bir ülke ya da toplum olarak düşünmeyin. Bir kişinin kat etmek için hangisini yapması daha iyidir.

1 Beğeni

Teknik olarak uretmek zaten satisida beraberinde getirmez mi? bu durumda ikisini ayri olarak ele almak yerine beraber kullanmak daha mantikli geliyor bana. Yada soruyu tam anlayamadim :slight_smile:

Benim kendi düşüncem ülkemizde üreticiden ziyade satıcı ve aracılar parayı götürüyor. Ben bir üretici olsam ürettiğim ürünü yurt dışı haricinde ülkemizde satmakla asla uğraşmam.

1 Beğeni

Yada aracıyı aradan çıkarıp o işi de kendi bünyemizde yaparsak, arada oluşacak fiyat farkını da kendimize çekebiliriz. Ayrı olarak tabi ki yurt dışı yatırım yapmak ikinci en büyük önceliğiniz olmalı.

1 Beğeni

Aslında bütün işlere yetişmek bir tık zorlayıcı olabiliyor. Bunun bölümlerde detaylı dersi vardı. Personel giderleri, reklam çalışmaları vs düşünüldüğü zaman aracı ile çalışmanın daha kısa vadede daha mantıklı olduğunu hatırlıyorum

1 Beğeni

Mantıklı geldi bu söylediklerin. Haklısın, eğer çok büyük bir şirket değilsen aracılar daha uygun olabilir.

1 Beğeni