Dolar 1 TL olsa ne alırdınız?

Dolar 1 TL olsa ne alırdınız?

Ya konuyu baltalamak gibi olacak ama dolar 1 TL olsa, maaşları ve kazançları da ona göre aşağı çekerler :slight_smile: yani yine de değerli olmazdı. Tabi kenarda çok TL 'niz varsa ayrı, o zaman TL zengini olurdunuz :slight_smile:

1 Beğeni

Zaten dolar düşsede artık ürün fiyatları kolay kolay düşmez. Alıştık biz

Evet bu mümkün olmaz, yani bunun hayalini kurmak için 500 yıl daha beklemek gerekebilir :slight_smile: onun yerine, alım gücümüzü ve TL stokumuzu artırarak dolar 1 TL 'ymiş gibi alışveriş yapabiliriz.

Yine dolar alırdım, muhtemelen yakında yükselir :slight_smile:

2 Beğeni

Kurguda dolar zaten 1 TL tabi ekonomi ne durumda olur bilinmez ama para her ekonomide değer kaybeder. Kaybetmeyen şey arsa, ev, borsa gibi elle tutulur değerli şeyler. 10 sene önceki 10 dolarla şimdiki 10 dolar aynı değil örneğin. Enflasyon para kaybına neden olur. Yani uzun süreli para biriktirmek mantıksızdır, kısa süreli para biriktirilebilir değer kaybı olmaz yada çok az olur. Uzun süreli elinde tutacağın 1000 TL 5 yıl sonra aynı olmayacağı için değerlenecek bir şey alıp kenarda tutmak mantıklıdır.

Güzel söylüyorsun abi ama kısa süreli para biriktirerek ülkemizde artık hiç bir şey alınıp kenara koyulamıyor ki. Desenki borçla al onda da 20 yıl sonra değerlendiği zaman biz yine zararlı oluyoruz. Çünkü borçla bir kendimize, bir devletimize bir tane de bankaya alınca her türlü zarardasın. Yani baktığın zaman yatırımlarımızı dövize yapıp kumar oynuyoruz aslında.

1 Beğeni

Ben genel dünya ekonomisini düşünerek söyledim yani Türkiye olayı ayrı tabi. Zaten yatırım yapma olayı da biraz eli rahat kesimin yapabileceği birşey. Yani burada bir ata sözünü daha anmak istiyorum. Para parayı çeker. Varsa büyütürsün, yoksa bitirirsin :slight_smile:

1 Beğeni

Aynen öyle çok doğru abi. kısmetse eğer bizde yatırım yapıp en azından yarın bir gün rahat bir hayat sürmek için kullanabiliriz.

1 Beğeni

Dolar 1 TL olsa 1000 dolar alır çocuğuma olan borcumu öderdim …))

2 Beğeni

:rofl: :rofl: :rofl: o kadarcikmi borcun var, bisey degil hocam seneye bu zamanlarda odemis olursun :slight_smile: