Ahmet bir haftada 500 sorunu kitapdaki yüzde 65ini çözmüştür ahmetin bir haftada çözdüğünü bulalım!

Ahmet, bir haftada toplam 500 soru içerisinde yüzde 65’ini çözmüştür. Ahmet’in bu sürede çözmüş olduğu soru sayısını hesaplamak için hangi matematiksel işlemleri yapmamız gerekiyor? Yüzde hesaplama işlemi ve bu tarz bir problemi çözmek için nasıl bir adım izleyebilirim?

Ahmet’in Çözdüğü Soru Sayısını Hesaplama

Toplam Soru Sayısını Yüzdeye Çevirme

Ahmet’in bir haftada çözdüğü soru sayısını bulmak için, önce toplam soru sayısının yüzde kaçı olduğunu hesaplamalıyız. Ahmet’in bir haftada toplam 500 sorunun %65’ini çözdüğünü belirtmişsiniz. Bu tür bir yüzde hesaplamasında aşağıdaki adımları izlemeliyiz:

1. Yüzdeyi desimal forma çevirmek.
  2. Bu desimal formu toplam soru sayısıyla çarpmak.

Matematiksel İşlem

1. Yüzdeyi desimal forma çevirme: Yüzde 65, desimal formda 0.65’e eşittir. Yani: 0.65 = 65/100

2. Desimal formu toplam soru sayısıyla çarpma:

çözülen_soru_sayısı = toplam_soru_sayısı * yüzde
çözülen_soru_sayısı = 500 * 0.65

Hesaplama

Bu hesaplamayı yapalım:

çözülen_soru_sayısı = 500 * 0.65
çözülen_soru_sayısı = 325

Sonuç

Dolayısıyla, Ahmet’in bir haftada çözmüş olduğu soru sayısı: 325 sorudur.

Adım Adım Yüzde Hesaplama İşlemi

Adım 1: Yüzdeyi Desimal Forma Çevirme

Her yüzde hesaplamasında öncelikle yüzdeyi desimal forma çevirmemiz gerekmektedir. Bu, yüzdelik oranı 100’e bölmek kadar basittir.

Yüzde 65 = 65 / 100 = 0.65

Adım 2: Desimal Formu Toplam Soru Sayısıyla Çarpma

Desimal forma çevirdiğimiz yüzdeyi, toplam soru sayısıyla çarparak Ahmet’in çözmüş olduğu soru sayısını bulabiliriz. Bu adım, aslında yüzdelerin reel karşılığını bulmanın temel yöntemidir.

Çözülmüş soru sayısı = Toplam soru sayısı * Desimal Yüzde
Çözülmüş soru sayısı = 500 * 0.65

Adım 3: Gerçek Çözüm

Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdiğimizde, sonucu buluruz.

Çözülmüş soru sayısı = 500 * 0.65 = 325

TERİMLER:

Desimal Form: Yüzdelik değerin ondalık gösterimi; örneğin, %65 desimal formda 0.65 olarak yazılır.