X ve Y elementlerinin kütlece birleşme oranı nedir?

X_4Y_6

elementlerin kütlece birleşme oranı

\frac{m_x}{m_y}=8 \ \text{'dir.}

Buna göre, eşit kütlece X ve Y elementlerinden alınarak X₃, Y₈ bileşiği oluşurken, artan elementin tamamını harcamak için kaç gram diğer elementten gerekir?

A) 126
B) 63
C) 21
D) 7
E) 1

X ve Y elementlerinin kütlece birleşme oranı, X elementinin Y elementine oranı olarak verilmiştir: (\frac{m_x}{m_y}=8).

Bu durumda, X ve Y elementlerinin birleşerek oluşturacakları bileşiğin formülü (X_4Y_6) olarak verilmiştir.

Soru şöyle sorulmaktadır: Eşit kütlece X ve Y elementlerinden alındığında, X₃, Y₈ bileşiği oluşacaksa, artan elementin tamamını harcamak için kaç gram diğer elementten gerekir?

İçerisinde X ve Y elementlerinin bulunduğu bileşiğin kütlece birleşme oranına bakarak, X elementinin kütlece Y elementine oranı 8 olduğundan, X elementinin kütlece Y elementinden 8 kat daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

X₃ bileşiğinde 3 adet X elementi bulunmaktadır. Bu durumda, X elementinin tamamını harcamak için Y elementinden kaç kat daha fazla gerektiğini bulmalıyız. İki elementin birbirine olan oranını kullanarak, Y elementinin gereken miktarını bulabiliriz.

X elementi için Y elementinden 8 kat daha fazla gerektiği bilindiğine göre, Y elementi için X elementinden (\frac{1}{8}) kadar gerekmektedir.

Eşit kütlece alınıyor, bu yüzden X ve Y elementlerinin toplam kütlelerinin toplamı sabittir. Bu durumda, Y elementi için:
(\frac{1}{8}) * (X elementinin kütle) = Y elementinin kütle

X elementi için ise:
1 * (X elementinin kütle) = X elementinin kütle

Eşit kitle olduğu için bu iki ifadeyi birleştirerek:
((\frac{1}{8} * (X elementinin kütle)) + (1 * (X elementinin kütle)) = \text{Toplam kitle})

Eşit kitle olduğu için, X elementinin kütlesi ve Y elementinin kütlesi toplam kütleye eşittir:
(\frac{1}{8} * (X elementinin kütle) + 1 * (X elementinin kütle) = 1 + \frac{1}{8} = \frac{9}{8})

Bu durumda, artan elementin kütlesi, toplam kitle (X elementinin kütle + Y elementinin kütle) - eşit kitle (X elementinin kütle + Y elementinin kütle) olacaktır. Yani:
(1 + \frac{1}{8} - \frac{9}{8} = -\frac{7}{8})

Sonuç negatif çıktı çünkü artan elementin tamamını harcamak için gereken miktar negatif olarak değerlendirilir, yani aslında artan elementten alınması gereken bir miktar değildir.

Sonuç olarak, artan elementin tamamını harcamak için X elementinden gereken miktar -(\frac{7}{8}) gramdır. Bu yaklaşık olarak 0,875 grama eşittir.

Yani, diğer elementten gereken miktar 0,875 gramdır.

Cevap, D seçeneğidir: 7.