Necmettin Erbakan'ın yer aldığı Tank palet nasıl oluştu hikayesi doğru mu?

Merhaba, linkedin de bir paylaşımda gördüm, biraz zaman ayırıp okudum. Konu Necmettin Erbakan’ın 1974 Eylül de 200 askeri toplayıp, o dönemde sorunları bulunan tank paletleri için yerli üretimi gerçekleştirme hikayesi. Kaynağı olmadan bu tarz bilgiler bana inandırıcı gelmiyor. Bu konu altından bu hikayenin doğru yada yanlış olduğunu çözelim.

Linkedin de yer alan bu hikayenin tam metni:

TANK PALET NASIL OLUŞTU ve DOĞDU?

1974 Eylülünde , Necmettin Erbakan Başbakan Yardımcısı imzası ile Kıbrıs çıkartmasına katılan teknik personelin verilen adreste toplanması , talebi üzerine, 200 personel Ankara da bir araya gelir . Erbakan sorar savaşta en çok sıkıntı çektiğimiz şey nedir ?
Katılanların çoğu patlayan tank paletlerinden şikayet eder . Öyle ki Erzurum da ki tankların paletleri sökülüp Kıbrıs’a götürülüp takılmıştır .

Erbakan sorar , bu paletleri yerli olarak üretebilir miyiz ? 200 kişiden 42 si evet üretebilir cevabı verir . Erbakan der ki , yaparız diyen 42 kişi kalsın diğerleri birliklerine dönebilir .Sonra o 42 kişiye der ki , siz yaparız dediğinize göre , kafanızda bir plan proje var . Kafanızdaki o bilgiyi kağıda dökün 1 ay sonra yine burada buluşalım .1 ay sonra yine aynı salonda buluşurlar . Erbakan her birinin hazırladığı evrakı toplar . Der ki 1 ay sonra tekrar burada buluşalım . 3. buluşmada 42 kişinin her birine Türkiye nin özel - resmi
kurum ve kuruluşlarına serbest giriş çıkış ve inceleme yapma hakkı tanıyan belgeler dağıtır .

7 kişiden oluşan 6 ekip kurar .Türkiye ye dağılın istediğiniz yerde inceleme araştırma yapmakla yetkilisiniz . 3 ay çalışın . 3 ay sonra yine bu salonda buluşalım der ve her birisi için özel harcırah da çıkartır.4. buluşmada bir ekip Sakarya da ki şeker fabrikası , vagon fabrikası ve zirai donatım da bir örnek palet üretebileceklerini söyler . Bir adet palet için , civatasının kaç ST çelikten olacağına kadar projelerini hazırlayan Erbakan , bu projeye göre bir adet örnek üretim yaptırır .Aynı ekip o paleti Kıbrıs’a götürür ve bir tanka takar .Çamurda , toprakta , taş da kayada , gece gündüz sıcakta denemesini yapar , bir tane civatası patlamamış , istenilenden de sağlam olmuştur.