Yavru kedim beni uyurken deli gibi yalıyor neden acaba bilen varmı?

Arkadaşlar merhaba ben 2 aylık british longhair bi yavru kedi sahiplendim bana iyi ısındı anlaşıyoruz ama geceleri nedense beni deli gibi yalıyo biliyorum kediler yalayarak sevgilerini gösterir falan ama öyle böyle değil hiç durmuyor yüz, dudak, yanak, boyun, kol, bacak, her yerimi. Tabiki hoşnutum seviyorum bende oynamayı ama gece uyumak istediğim zaman yada dinlenmek pütürlü bir dil tarafından delice yalanmak ve gıdıklanmak çok hoş olmuyor sebebi nedir sizce ?

Aynı şey benim de başıma geldi. Çocuklarımın bir kedisi var, ve bana geldiklerinde onu da getirmişlerdi tatilde. Aman Allah’ım, gece yatmadan ve sabahın köründe miyavlayıp yanımda bitiyordu ve ilgi istiyordu. Zor ya valla zor, seni anlıyorum ama bunun küçük yaşta anneden ayrılması yüzünden olduğunu düşünüyorum. Tamamen psikolojik.

Kedilerin Neden Yaladıkları Hakkında Genel Bilgiler

Kediler, hem kendilerini temizlemek hem de sosyal bağlarını güçlendirmek için yalama davranışını kullanır. Bu davranış doğal bir kedi alışkanlığıdır ve birçok farklı anlamlar içerebilir.

Affetme ve Bağlanma

Kediler yavruluk dönemlerinde anneleri tarafından yalanır. Bu, onların temizlenmesinin yanı sıra, güven ve bağlanma hislerini de güçlendirir. Evinizdeki yavru kedi, sizi annesi olarak görebilir ve bu yüzden sizi sürekli yalaması, sizinle olan bağını güçlendirmek ve size güvenini ifade etmek istediği anlamına gelebilir.

İlgi ve Oyun İstemi

Yavru kediler çok hareketli ve oyun dolu zamanlar geçirirler. Sizi yalayarak hem ilginizi çekmeye çalışıyor olabilir hem de bu hareketle oyun oynamak istediğini iletebilir. Yalama, kedilerin bir nevi iletişim şekli olarak düşünülebilir.

Stres veya Anksiyete

Bazı durumlarda, özellikle yeni bir ortama alışmaya çalışan kediler, stres veya anksiyete yaşayabilirler. Bu tür duygusal durumlar, aşırı yalama gibi değişik davranışlara yol açabilir. Yavru kediniz yeni bir eve alışmaya çalışırken, sizi yalayarak rahatlamaya çalışıyor olabilir.

Öneriler: Yavru Kedinin Gece Yalama Davranışını Azaltma

Eğer yavru kedinizin gece sürekli yalama davranışı rahatsızlık veriyorsa, bu durumu hafifletmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Rutin ve Oyun Zamanı Düzenleme

Gün içinde kedinizle daha fazla oynayarak enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Yatmadan önce kedi oyuncakları ile oynamak, onun daha rahat ve derin uyumasına yardımcı olabilir.

Yatma Zamanı Rutini

Yatmadan önce kedinin rahatlamasını sağlayacak rutinler geliştirin: ılık bir ortamda hafif bir masaj ya da yumuşak bir müzik eşliğinde dinlenme süresi gibi. Bu, kedinizin daha huzurlu hissetmesine ve gece boyunca daha az aktif olmasına yardımcı olabilir.

Özel Yatak Alanı Oluşturma

Kedinize ait bir yatak alanı oluşturarak, gece boyunca sizin yatak alanınıza girip sizi yalamasını engelleyebilirsiniz. Kedinizin bu alana alışması biraz zaman alabilir, fakat alıştığında hem sizin hem de kedinizin rahat bir uyku uyumasına olanak tanır.

TERİMLER:

Stres: Psikolojik, fiziksel veya duygusal tepkilere neden olan herhangi bir faktöre verilen genel tepki.
Anksiyete: Endişe, kaygı veya korku ile karakterize edilen bir duygu durumu; genellikle belirsiz bir tehlike veya olumsuz bir sonuçla karşılaşma ihtimaline karşı bir endişe durumu.