Günlük hayatımızda kaç saat uyumalıyız?

Gün içerisinde ne kadar uyumalıyız? Uyumadığımızda vücudumuzda ne gibi etkiler oluşur? Uykusuzluk sağlığımızı nasıl etkiler?

Uyku Süresi ve İhtiyacı

Uyandığımız zaman enerjik, zinde ve yenilenmiş hissetmek için genellikle yetişkinlerin her gece 7 ila 9 saat uyuması gerekmektedir. Ancak bu genelleme yanıltıcı olabilir çünkü uyku ihtiyacı, kişiye özeldir ve yaşa, fiziksel sağlık durumuna, zihinsel sağlık durumuna, yaşam tarzı ve uyku kalitesine bağlı olarak değişebilir.

Günlük Uyku Süresi İhtiyacı

Uyku ihtiyacı yaşa göre değişir. Yeni doğan bir bebek günde yaklaşık 16 saat, bir yaşındaki bir çocuk ise yaklaşık 12 ila 14 saat uyur. Yeni doğan bir bebek günde yaklaşık 16 saat, bir yaşındaki bir çocuk yaklaşık 11 ila 14 saat, gençler 8 ila 10 saat ve yetişkinler genellikle 7 ila 9 saat uyur.

Uyumamanın Etkileri

Uyku eksikliği, zihinsel ve fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Uyandıktan sonra hala yorgun hissetmek, öğrenme ve hafıza sorunları, dikkat eksikliği ve düşük ruh haline neden olabilir. Kronik uyku eksikliği, obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve hatta bazı tiplerde kanser riskini artırabilir.

Uykusuzluğun Sağlığa Etkileri

Uykusuzluk, ruh hali değişikliklerine, depresyona, anksiyeteye ve stresi yönetme yeteneğini azaltabilir. Kronik uykusuzluk durumunda, bu sorunlar daha da kötüleşebilir ve kişinin yaşam kalitesini ve genel sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir.

TERİMLER:

Kronik uyku eksikliği: Uzun süreli ve sürekli bir şekilde yeterli düzeyde uyku alamama durumunu ifade eder. Bu durum, kişinin yaşam kalitesini ve genel sağlığını olumsuz etkiler.
Uykusuzluk: Uyuma veya uykuda kalma zorluğu anlamına gelir. Pek çok kişi hayatının belli dönemlerinde uykusuzluk sorunu yaşar. Uykusuzluk genellikle stres, seyahat veya sağlık sorunları gibi geçici durumlar nedeniyle ortaya çıkar.

1 Beğeni