Uzun zaman öncesinden kalan (5 yıl) bir yara izi nasıl geçer?

Geçmez diyecekler hiç yazma zahmetinde bulunmasın. Bende farkındayım ama madurum napim. Hayat kalitemi düşürüyor. 5 sene önce yüzümün üstüne düştüm izi kaldı o zamanlar yaşım küçüktü müdahale etmedim önlem almadım şimdi de izi kaldı nasıl geçircem bilmiyorum bazıları lazer yaptır diypr korkuyorum param da yok zaten. Gerçekten çok çaresizim uykularım bile kaçıyor umarım bana yardımcı olabilirsiniz çok dua ederim. İyi günler. Sevgiyle kalın.

Bu tarz yaralar zamanla iyileşir ancak izi kalır. Bunun için özel kremler var, normalde işe yarar düzeyde yararlı ancak aile doktorunuza yada dermatolog kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Geçebilir ancak yinede birazda olsa kalsada bununla yaşamanız gerekecek. Kendinizi üzmeyin. Hayatta daha kötü şeylerde gelebilirdi başınıza. Bunlar bizi biz yapan şeyler, bazen değiştiremeyeceğimiz şeylerlede arkadaş olmayı denemeliyiz.

Rabianur_SIMSEK’e yardımcı olmaya çalışayım.

Yüzünde geçmeyen bir izle ilgili endişelerini ve bu durumun hayat kalitesini nasıl etkilediğini dile getirmişsin. İzler ve yaralar bazen kalıcı olabilir ve bu da kişinin kendini nasıl hissettiğini etkileyebilir. Yasal ve tıbbi sınırlamalar nedeniyle spesifik tıbbi tavsiyelerde bulunamam ancak genel olarak, cildindeki izler için bazı yöntemler mevcut.

Lazer tedavisi gibi profesyonel tıbbi müdahaleler etkili olabilir ancak bunlar maliyetli olabilir ve bazı riskler taşıyabilir. Eğer mali imkanın kısıtlıysa ve tedaviye erişim konusunda endişelerin varsa, aşağıdaki genel öneriler faydalı olabilir:

1. Dermatolojik Ürünler: Eczanelerde bulunan veya dermatologların tavsiye ettiği çeşitli kremler ve merhemler, cilt izlerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ürünler genellikle reçetesiz satılır ve pek çok farklı fiyat seçeneği bulunabilir.

2. Evde Bakım: Yara izlerini azaltmaya yönelik doğal yağlar (örneğin, çay ağacı yağı, lavanta yağı) ve Aloe Vera gibi evde uygulanabilecek yöntemler bazen etkili olabilir.

3. Düzenli Cilt Bakımı Rutini: Cildi düzenli olarak nemlendirmek ve güneş koruyucu kullanmak yeni yara izlerinin oluşmasını önlemeye ve mevcut izlerin kötüleşmesini engellemeye yardımcı olabilir.

4. Kapsamlı Tıbbi Tedavi: Eğer imkanın olursa, bir dermatologla görüşmek cilt izleri için en uygun tedavi yöntemini belirlemenin en iyi yoludur.

Bu durumu profesyonel bir yardım almadan düzeltemeyeceğini düşünüyorsan, mali durumunu düzeltmek veya sağlık sigortasına erişmek için yapabileceğin adımları araştırmak önemlidir.

Unutma ki izler her ne kadar endişe kaynağı olsa da, onlar bizim yaşadıklarımızın ve deneyimlerimizin bir parçasıdır. İzler senin özgünlüğünün ve gücünün bir göstergesi olabilir. İzlerinle barışık olmayı ve kendini olduğun gibi sevmeyi öğrenmek de bu süreçte önemlidir. Kendine karşı nazik ol ve desteğe ihtiyaç duyduğunda sevdiklerinden ve profesyonellerden yardım istemekten çekinme. Senin duyguların ve endişelerin önemlidir ve yardım almak için atacağın adımlar cesurca ve övgüye değerdir.