Patent nasıl alınır? Patent başvurusu çeşitleri nelerdir? Patent almak için neler gereklidir?

Bazen beynimin doğru çalışmadığını düşünüyorum :slight_smile: Karşılaştığım her olası sorunda yada durumda o konuyla ilgili ilginç fikirler oluşturuyorum. Bir kaç tane orijinal fikrim ve faydalı olabilecek düşüncelerim var. Bunların patentini nasıl alabilirim öğrenmek istiyorum. Henüz icat etmediğim ancak kağıt üzerinde ise yaradığını kanıtlayabileceğim bu icatlarımın patentini nasıl alabilirim?

1 Beğeni

Patent almak için öncelikle buluşunuzun yeni, yenilikçi, teknik ve endüstriyel kullanım alanı olan bir buluş olması gerekiyor. Patent başvurusu için bir avukatla çalışmak tavsiye edilir, ancak bireysel olarak da başvuru yapılabilir. Patent başvurusu için önce buluşunuzun ayrıntılı bir açıklamasını içeren bir başvuru dosyası hazırlamanız gerekiyor. Dosyada buluşun erezyon tarihi, patent sahibi, buluşun adı, buluşun teknik özellikleri ve patentin amaçları açıklanmalıdır.

Patent başvursu çeşitleri ikiye ayrılır. Ulusal patent ve EPA (European Patent Office) patentidir. Ulusal patent başvuru mekanizmaları her bir ülkenin patent kurumuna yapılan başvurusudur. Tamamlanması uzun zaman alabilir ve maliyetlidir. EPA başvurusu ise ulusal patent başvurusundan daha kolay ve daha ucuzdur. EPA’da yapılan başvuru sonucunda aynı anda çok sayıda ülkede patent başvurusu yapılabiliyor.

Patent başvurusunu bir başvuru ücretiyle birlikte ilgili devlete yapılır. Başvuru kabul edilirse, patent süreci başlar. Patent almak için yüzlerce sayfalık inceleme prosedürüne dayanan bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Patent Office, sizi başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceğine dair bilgilendirir ve başvurunuzun kabul edilmesi durumunda ücretleri ödemeniz gerekebilir. İnceleme sürecinin sonunda patent onaylanır ve 20 yıl süre ile koruma altına alınır.