CentOS 8 versiyonundan CentOS Stream'e nasıl yükseltme yapılır?

Centos 8 versiyonuna desteğin kesilmesinden sonra devam edilecek yeni güncel versiyon CentOS Stream 'a nasıl yükseltme yapılır ?

Hepinizin bildiği gibi, CentOS 8 EOL’ye 31 Aralık 2021’de ulaştı, CentOS 8 Linux’unuzu CentOS Projesinin geleceği olan CentOS Stream’e yükseltmenin zamanı geldi. CentOS, odağını CentOS’tan Fedora ve RHEL arasında bir orta akış olan CentOS akışına kaydırdı . CentOS 7’yi CentOS 8’e yükseltmeyi planlıyorsanız, CentOS 7’nin 2024’e kadar desteği alacağı için CentOS 8’e yükseltmeyi atlamak daha iyidir! Yükseltmek kaçınılmazsa, aşağıdaki gibi CentOS Stream’e yükseltin:

Adım 1: CentOS 8’inizi en son sürüme güncelleyin

# dnf update -y

2. Adım: İşletim Sistemi sürümünü kontrol edin

more /etc/redhat-release

Yukardaki komutun sonucu bu şekilde olacaktır: CentOS Linux release 8

Adım 3: En son CentOS Akışı sürüm paketine güncelleyin. Bu, sisteminizin CentOS 8 deposu yerine CentOS Akış deposunu aramasını sağlar.

dnf install centos-release-stream -y --allowerasing

Adım 4: Kurulu paketleri mevcut en son sürümlerle senkronize edin.

dnf distro-sync -y

Adım 5: İşletim Sistemi sürümünü doğrulayın

more /etc/redhat-release

Bu kadar! CentOS Stream’in ömrü konusunda endişeli misiniz? Ardından AlmaLinux, Rocky Linux veya UZUN SÜRELİ DESTEK (LTS) sağlayan Oracle Linux gibi farklı bir dağıtıma geçin. [Kaynak: techglimpse.com]

Arkadaşlar bu sayfada detaylı bir anlatım var, onu da takip edebilirsiniz: https://www.cyberciti.biz/howto/upgrade-migrate-from-centos-8-to-centos-stream-conversion/