Linux İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?

Linux, serbest ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve genellikle Windows veya MacOS gibi geleneksel işletim sistemlerine bir alternatif olarak görülür. Kullanıcılar, daha fazla özelleştirme ve kontrol istedikleri için Linux’u tercih ederler. Ancak, Linux’u bilgisayarınıza kurmak konusunda hiçbir tecrübeniz yoksa, bazı adımları nasıl atlayacağınızı veya hatalarınızı nasıl düzelteceğinizi bilmek zor olabilir. Sisteminizde Linux’u etkin bir şekilde nasıl yükler ve ayarlarınızı nasıl özelleştirirsiniz? İlk kez bu işlemi yapan biri için hangi adımların alınması gerekmektedir?

Linux İşletim Sistemi Yüklenmesi

1. Dağıtımın Seçilmesi

İlk olarak, kurmak istediğiniz Linux dağıtımını belirlemeniz gerekiyor. Linux Dağıtımı, Linux çekirdeği üzerine kurulan ve genellikle belirli bir hedef kitleye veya kullanım amacına yönelik olan özelleştirilmiş bir Linux sürümüdür. Ubuntu, Fedora ve Debian popüler Linux dağıtımlarından bazılarıdır. Ancak, yeni başlayanlar için Ubuntu genellikle en kullanıcı dostu seçenektir.

2. Yükleme Medyasının Hazırlanması

Seçtiğiniz dağıtımın ISO dosyasını indirdikten sonra, bunu boş bir USB flash sürücüye veya DVD’ye yazmanız gerekir. Bu, “canlı” bir USB veya DVD oluşturur; yani bilgisayarınızı bu sürücüden başlatabilir ve kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için Rufus veya UNetbootin gibi bir araç kullanabilirsiniz.

3. BIOS veya UEFI Ayarları

Bilgisayarınızın BIOS veya UEFI ayarlarında, önyükleme sırasını değiştirerek bilgisayarın USB sürücü veya DVD’den önyükleme yapmasını sağlamalısınız. Bu, genellikle bilgisayarı başlatırken belirli bir tuşa (genellikle F2, F10 veya DEL) basarak erişebileceğiniz bir ayarlar menüsünden yapılır.

4. Linux Kurulumu

Bilgisayarınızı yeni oluşturduğunuz canlı USB veya DVD’den başlattıktan sonra, Linux kurulum sürecini başlatabilirsiniz. Bu süreç genellikle sizi bir dizi ekrandan geçirir, size dil seçeneği, saat dilimi, kullanıcı adı ve parola oluşturma gibi konularda sorular sorar.

5. Kurulum Sonrası Ayarları

Linux işletim sistemi yüklendikten sonra, sistemi kişiselleştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Bu genellikle, tercih ettiğiniz masaüstü ortamını seçme ve gerekli yazılımları indirme ve yükleme anlamına gelir.

TERİMLER:

Linux Dağıtımı: Linux çekirdeği üzerine kurulan ve çekirdek dışında başka yazılımlar içeren işletim sistemi sürümüdür. Örneğin, Ubuntu, Debian ve Fedora gibi sürümler, Linux çekirdeği üzerine kurulan popüler Linux dağıtımlarıdır.

ISO dosyası: Bir disk görüntüsü veya tam bir veri kopyası olan ISO, genellikle fiziksel medya olarak dağıtılan yazılımları dijital ortama taşır. Bu, bir Linux dağıtımının “canlı” bir USB sürücü veya DVD’de kullanılacak hali olabilir.

BIOS (Basic Input/Output System): Bilgisayarınızın donanımının başlangıçta nasıl iletişim kuracağını kontrol eden bir yazılımdır.

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface): BIOS’un yerini alması amacıyla tasarlanmış, bir bilgisayarın donanımının ve işletim sisteminin başlangıçta veya kapatıldığında nasıl iletişim kuracağını belirleyen bir yazılımdır.

Önyükleme (Boot): Bilgisayarın açılışı sırasında işletim sisteminin yüklenmesi işlemidir.

Canlı USB/DVD: Bir işletim sistemi veya başka bir yazılımı içeren ve sistemi doğrudan bu medyadan çalıştırmaya izin veren taşınabilir bir depolama aygıtıdır. Bu medya genellikle, işletim sisteminin deneme sürümünü çalıştırmak veya yeni bir işletim sistemi yüklemek için kullanılır.