Linux'ta Hangi Komutlarla İşletim Sistemi Güncellenir?

Linux’ta işletim sistemi güncelleme işlemi nasıl yapılır? Hangi komutları kullanarak güncelleme yapabilirim?

Linux’ta, işletim sistemi güncelleme işlemini gerçekleştirmek için çeşitli komutlar kullanabilirsiniz.

İşte en sık kullanılan komutlar:

1. apt-get komutu: Debian tabanlı dağıtımlarda (örneğin Ubuntu), apt-get komutu kullanılır. Bu komutu kullanarak tüm sistem paketlerini güncelleyebilirsiniz. İşte kullanımı:
sudo apt-get update   // Paket listesini günceller
sudo apt-get upgrade  // Tüm paketleri günceller
  1. yum komutu: RHEL tabanlı dağıtımlarda (örneğin CentOS veya Fedora), yum komutu kullanılır. Bu komutu kullanarak sistem paketlerini güncelleyebilirsiniz. İşte kullanımı:
sudo yum update // Tüm paketleri günceller
  1. pacman komutu: Arch Linux tabanlı dağıtımlarda, pacman komutu kullanılır. Bu komutu kullanarak sistemdeki paketleri güncelleyebilirsiniz. İşte kullanımı:
sudo pacman -Syu // Tüm paketleri günceller

Bu komutlar, sistemdeki paketlerin en yeni sürümlerini indirir ve yükler. Güncelleme işleminden önce sudo komutunu kullanmanız gerekir çünkü güncelleme işlemi root ayrıcalıkları gerektirebilir. Her bir komutu ayrı ayrı çalıştırarak işletim sisteminizi güncelleyebilirsiniz.

NOT :

• Yapacağınız güncelleme işlemi, sisteminizdeki tüm paketleri güncelleyecektir. Bu nedenle, sistemde özelleştirilmiş veya yapılandırılmış herhangi bir şey varsa, güncelleme işleminden önce bunu dikkate almanız önemlidir. Ayrıca, sisteminizin güncellemeye uyumlu olduğundan emin olun.

TERİMLER:

• Debian tabanlı dağıtımlar: Debian tabanlı Linux işletim sistemleri; Ubuntu, Linux Mint gibi dağıtımları içerir. Debian tabanlı dağıtımların temel yapı taşı Debian işletim sistemidir.
  • RHEL tabanlı dağıtımlar: RHEL (Red Hat Enterprise Linux), CentOS ve Fedora gibi dağıtımları içeren işletim sistemleridir. RHEL tabanlı dağıtımlar, RHEL işletim sisteminin kaynak kodlarına dayanır.
1 Beğeni

Linux’ta işletim sistemi güncelleme işlemi nasıl yapılır? Hangi komutları kullanarak güncelleme yapabilirim?