Windows üzerinde Xampp kullanarak Laravel kurulumu nasıl gerçekleştirilir?

Laravel, PHP web uygulama geliştirme çerçevesidir ve Xampp, Apache dağıtımıdır. Bu araçların Microsoft Windows işletim sistemi üzerine kurulması konusunda yardımcı olabilecek biri var mı? Xampp ile Laravel’i Windows üzerinde nasıl kurabilirim? Kurulum sürecinde bağlı olduğum özel bir protokol bulunuyor mu? Hangi adımları takip etmeliyim ve bu işlem süresince karşılaşabileceğim zorlukları nasıl aşabilirim?

Adım 1: Xampp’ın Kurulumu

Öncelikle, Xampp’ı indirip kurmanız gerekmektedir. Xampp; Apache, MariaDB, PHP ve Perl gibi önemli web geliştirme hizmetlerini bir araya getiren popüler bir yazılım paketidir. Xampp kurulumu işlemini aşağıdaki adımlarla gerçekleştirebilirsiniz:

1. Xampp’ı İndirin: Xampp’ın resmî sitesi olan apachefriends.org adresine giderek, Xampp’ı Windows için indirebilirsiniz.
  2. Kurulumu Başlatın: İndirdiğiniz exe dosyasını double click yaparak kuruluma başlayın. Karşınıza birkaç kez ‘next’ seçeneği çıkacaktır. Bu sekmenin tamamında ‘next’ seçeneğini seçerek devam edin.
  3. Xampp’ı Start Edin: Xampp’ın kurulumu tamamlandıktan sonra, Xampp kontrol panelini açıp ‘Start’ butonuna basarak Apache ve MySQL’i başlatmış olursunuz.

Adım 2: Composer’ın Kurulumu

Composer, PHP için bir bağımlılık yönetim aracıdır. Composer sayesinde, PHP projeleriniz için gerekli kütüphaneleri ve bağımlılıkları yönetebilirsiniz. Laravel, Composer aracılığıyla kurulur.

Composer’ın kurulum adımları aşağıdaki gibidir:

1. Composer’ı İndirin: getcomposer.org adresine giderek, Windows için Composer’ı indirin.
  2. Kurulumu Başlatın: İndirdiğiniz exe dosyasına çift tıklayarak kurulum işlemini başlatın. Kurulumu takiben ekrandaki talimatlara uygun şekilde ‘next’ seçeneklerini izleyin ve ‘install’ butonuna tıklayarak kurulumun tamamlanmasını bekleyin.

Adım 3: Laravel’in Kurulumu

Composer’ın kurulumu tamamlandıktan sonra, Laravel’in kurulumuna geçebilirsiniz. Laravel’in kurulumu aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır:

1. Konsolu Açın: Bilgisayarda ‘cmd’ yazıp enter tuşuna basın. Bu şekilde komut istemcisini açmış olacaksınız.
  2. Laravel’yi Yükleyin: Konsolda cd c:\xampp\htdocs komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Bu şekilde Xampp’ın kurulu olduğu htdocs klasörüne giriş yapmış olacaksınız. Ardından composer global require laravel/installer komutunu yazarak Laravel’i bilgisayarınıza yükleyin.
  3. Laravel Projesi Oluşturun: Laravel yüklendikten sonra, laravel new proje_adi komutunu yazarak yeni bir Laravel projesi oluşturun.
  4. Laravel Uygulamasını Başlatma: Uygulamayı başlatmak için, bu komutu çalıştırın: php artisan serve
    Bu komut, geliştirme sunucusunu başlatır. Şimdi, web tarayıcınızda http://localhost:8000 adresini ziyaret ederek Laravel uygulamanızı görebilirsiniz.

İşte Laravel’in Windows üzerinde Xampp kullanılarak kurulumu bu şekilde gerçekleştirilir.

TERİMLER:

XAMPP: Apache, MySQL, PHP ve Perl gibi web teknolojilerinin bir arada bulunduğu ücretsiz bir sunucu çözümüdür.

Laravel: PHP tabanlı hızlı web uygulamaları geliştirmek amacıyla kullanılan bir MVC web geliştirme çerçevesidir.

Composer: PHP şablonlarının bağımlılıklarını yönetmek ve otomatikleştirmek için kullanılan bir araçtır.

Apache: Dünya çapında birçok web sitesinde kullanılan açık kaynaklı, ücretsiz bir web sunucusu yazılımıdır.

MariaDB: Açık kaynaklı bir veritabanı yönetim sistemidir, Mysql’in bir fork’udur.

Perl: Çok güçlü bir metin ayrıştırma yeteneği olan yüksek seviyeli, genel amaçlı bir programlama dilidir.

MVC (Model-View-Controller): Yazılım mühendisliğinde kullanılan bir programlama modelidir. Kullanıcı arayüzü, veritabanı ve uygulama işlemleri gibi yapıları birbirinden bağımsız hale getirir. Bu sayede, bir bileşen üzerinde yapılan değişiklikler diğer bileşenleri etkilemez.