Laravel Proje Nedir?

@Argonaut hocamın geçenlerde sorduğu soruyu gördüm de merak ettim.

Laravel projeler nedir? Neler yapılır? Ne amaçla kullanılır?

Laravel basitce php framework olarak adlandirabiliriz. php ile ugrasanlarin kolayca bir projeye baslamasini ve projelerini hizli bir sekilde ilerletmelerini saglayan alt yapiya sahiptir. Ayrica projelerinizi gelistirebilmek icin bir cok 3. taraf kutuphanede bulunuyor. Ornegin livewire ile sayfayi yenilemeden bir cok islemi anlik olarak yapabiliyorsunuz. Bu sadece ornekti.

Basit bir sekilde anlatmak gerekirse laravel kurdugunuzda ihtiyaciniz olan en onemli bilesenler ile birlikte gelir, veritabani, kullanici girisi ve yonetimi, kuyruklar, bildirimler. 3. taraf uygulamalar ile kolayca sosyal medya giris ozelligi ekleyebilirsiniz mesela. Sadece 5 dakikada sosyal medya ile giris yapabileceginiz, anlik sayfalarda islem yapabileceginiz bir websitesi olusturabilirsiniz mesela.

Kolayca kurdugunuz bir laravel ile kullanici girisi, kayitlari, sayfalama ozellikleri, coklu dil destegi, icerik yonetimi gibi ihtiyaciniz olacak ana uygulamalari olusturarak zamandan ve paradan kazanc saglayabilirsiniz.

En buyuk artisi herseyi kolayca gelistirebileceginiz araclari icerisinde barindirmasi ve ekleyeceginiz seyler icin sizi yormamasi. Composer diye bir uygulama ilede bir cok yeni ozelligi yada modulu eklemek yada eklenen 3. taraf uygulamalari guncellemek icin kullanabiliyorsunuz.

Pratikte cok faydali bir yapi. Bu isi ciddi sekilde dusunen herkese laravel ile baslamasini oneririm cunku laravel in calisma alanlari cok fazla ve bir cok buyuk firma laravel konusunda tecrubeli eleman aramaktadir.

Laravel sisteminde api ozelligide bulunuyor yani kolayca mobil uygulamalar icin backend istekleri isleyecek bir yapi olusturabilirsiniz. Bunu hem websitesi hemde uygulamalariniz icin canli isteklerde kullanabilirsiniz.

Kullanim alani cok fazla, bende bir sure kullandim ve devam edecegim zamanda yine laravel i kullanmayi dusunuyorum. Daha fazla bilgiyi laravel konusunda aciklayici bir bilgi veren bu siteden bulabilirsiniz: Laravel - Vikipedi

Orjinal websitesi: https://laravel.com/

1 Beğeni