Php de canlı işlem yapılabilir mi?

Php de JavaScript gibi canlı işlem yapmak mümkün müdür?

X kullanıcısı yazıyor.
Hareketli buton.

gibi basit şeyler.

1 Beğeni

Evet, PHP de canlı işlem yapmak mümkündür, ancak JavaScript tarafından sunulan bazı özelliklerden daha sınırlıdır. Canlı işlemler genellikle, otomatik yenileme özelliğine sahip bir web sayfasında gerçekleştirilir. Bu sayede, kullanıcının sayfayı yeniden yüklemeden verileri almasına ve işlemler yapmasına olanak sağlanır. Bu özellikleri elde etmek için AJAX gibi teknolojiler kullanılabilir. Ancak, hareketli butonlar gibi görsel öğeler için genellikle JavaScript kullanmak daha uygun ve etkilidir.

1 Beğeni

Aslinda sayfa yenilemeden bu islem yapilamaz. Sayfa yenilediginizde de zaten islevsel olmaz. Php sunucu tarafli bir yazilim oldugu icin kullanici tarafinda islem yapamaz, bu sebeple kullanici tarafinda bulunan, javascript ve ajax kullanimi ile yapilabilir.

Php tek basina bunu yapamaz, yani belirli surelerde sayfa otomatik yenilendiginde iceriginizde guncellenir ancak bu kullanisli olmaz, hem veri cekerken ekstra yuk biner sunucuya hemde gereksiz verileri yine uzun bir bekleme suresinden sonra gorursunuz.

ön yüz işleri için js mi yoksa ajax giib bir framwork mü önerirsiniz?

js ve ajax ayni sayilir, ajax olayi javascriptin bu ozelliginin kolayca uygulabilmesini saglayan bir modul yada eklenti gibi dusunebilirsiniz. ajax kullanmak zaten javascripti gerektirir ve oncesinde bir javascript kutuphanesinin sayfaya eklenmesi gerekir, ornegin jquery. Jquery ajax yapilandirmasi şu şekilde bir örnek verebilirim:

Oncelikle jquery kutuphanesini sayfanin head bolumune ekleyin (html icerisine)

<script src="http://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js"></script>

sonrasinda body yani sayfa icerisinde bu kodu yerlestirin (<script>....</script> kodlari arasinda)

// jQuery ile AJAX kullanarak bir endpoint'ten veri çekmek

$.ajax({
 method: "GET",
 url: "https://jsonplaceholder.typicode.com/posts/1", // Endpoint URL'si
 dataType: "json", // Dönen verinin türü
 success: function (response) {
  console.log(response); // Veriyi konsola yazdır
 },
 error: function (error) {
  console.error(error); // Hata durumunda konsola yazdır
 }
});

Bu örnekte $.ajax metodu ile https://jsonplaceholder.typicode.com/posts/1 endpoint’inden bir GET isteği gönderiyoruz. Verinin JSON türünde geleceğini belirtiyoruz ve success metodu ile dönen veriyi konsola yazdırıyoruz. Eğer bir hata alırsak ise error metodu ile hatayı konsola yazdırıyoruz.

1 Beğeni