Windows Sunucusunda Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) Çalışmıyor. Bağlantı kesiliyor ve hiçbir hata mesajı almıyorum!

Son zamanlarda Windows sunucuma uzak masaüstü bağlantısı (RDP) yapamıyorum. Uzak masaüstü bağlantısı denediğimde, bağlantı kesiliyor ve hiçbir hata mesajı almıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Sorunun Cevabı:

Windows Sunucusunda Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) çalışmamasının birkaç olası nedeni vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Windows Sunucu Hizmetleri Çalışmıyor: Windows hizmetlerinden herhangi biri durdurulmuş olabilir veya düzgün çalışmıyor olabilir.
  2. Firewall Ayarları: Windows firewall, RDP bağlantılarını engelliyor olabilir.
  3. Ağ Bağlantı Sorunları: Windows sunucusu ile istemci arasındaki ağ bağlantısı düzgün çalışmıyor olabilir.

Çözüm Yolları:

1. Windows Sunucu Hizmetlerinin Kontrol Edilmesi

Windows hizmetlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Remote Desktop Services ve Remote Desktop Services UserMode Port Redirector hizmetlerinin çalışıyor olduğundan emin olun. Bu hizmetlerin durdurulmuş olması durumunda RDP işlevi durabilir.

2. Firewall Ayarlarının Kontrol Edilmesi

Windows Firewall’un RDP bağlantısına izin veriyor olması gerekir. Özellikle “Remote Desktop - User Mode (TCP-In)” ve “Remote Desktop - User Mode (UDP-In)” kuralının etkin olduğunu doğrulayın.

3. Ağ Bağlantılarının Kontrol Edilmesi

Windows Sunucusu ve istemci cihaz arasındaki ağ bağlantısını kontrol edin. Ağınızda herhangi bir bağlantı kesintisi olabilir, bu da RDP’nin düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyebilir.

TERİMLER:

RDP (Remote Desktop Protocol): Microsoft’a ait olan ve kullanıcıların grafiksel arayüz üzerinden bir bilgisayarla ağ üzerinden bağlantı kurmasını sağlayan protokol.
Firewall: Ağ trafiğini kontrol eden bir sistem veya donanım bileşeni. Gelen ve giden trafiği analiz eder ve belirli güvenlik kurallarına dayalı olarak kabul eder veya reddeder.
Windows Hizmetleri: Windows işletim sisteminin çekirdek bileşenlerinden biri olan ve işletim sisteminin başlangıç aşamasında başlayan ve genellikle arka planda çalışan işlemler.