Vmware VPS açılmıyor sorununa çözüm (tmp.secure': directory not empty)

Vmware ile bir sunucuyu VPS ‘lere bölmüşseniz ara ara sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biriside VPS nin aniden açılmamaya başlaması olabilir. VPS açılırken işlem yarıda kalır ve siz anlam veremezsiniz. Böyle bir durumda sunucu yüklenirken ESC tuşuna basarsanız yüklenme sırasında nerde takıldığını ve ne hata verdiğini görebilirsiniz.

Genelde bu tarz sorunların çözülememesi, hatanın tam olarak ne olduğunu anlayamadığımız için ölüyor. Yukarda da anlattığım şekilde sunucu açılırken ESC tuşu ile işlemleri ve nerde takıldığını görebilirsiniz.

Ben bu konuda bugün takıldığım “tmp.secure’: directory not empty” hatasının çözümü için anlatım yapacağım. Konuda alıntı yapacağım materyallerin kaynak sayfa linklerini makalenin en altından görebilirsiniz.

Bu hatanın nedeni tmp klasörünün dolu olduğundan yada güvenlik için taşınma işleminin gerçekleşmemesinden kaynaklı olabilir, emin değilim. Ancak yapacağımız işlem /tmp klasörünü silmek. Böylece VPS yi tekrar başlattığınızda sorunsuz şekilde açılacaktır.

Evet problem bu kadar basit, konuda size bunu anlatacağım, nasıl sorunsuz ssh terminaline gireceğinizi ve /tmp klasörünü sileceğinizi…

Konuda bahsettiğim hatanın genel görüntüsü bu şekilde oluyor:

image

Sunucuya sorunsuz bağlanma

Sunucuya sorunsuz bağlanmak için Vmware konsol dan yada destekliyorsa kvm arabirimi üzerinden açılmayan vpsye giriş yapın. Aşağıdaki işlemleri yapabilmeniz için sunucuyu yeniden başlatırken ESC yada ENTER tuşuna basın ve var olan kernel leri listeleyin:

image

Liste karşımıza geldiyse, hangi kerneli kullanıyorsanız ona gelip e tuşuna basın. Eğer bu konuda bilginiz yoksa en üstdeki kernel vps’nin açıldığı kernel versiyonudur, ilk kernel ismine gelip e tuşuna basın.

Açılan ekranda aşağıdaki gibi bir menü gelecek, kernel ile başlayan satıra gelin ve e tuşuna basın tekrar.

image

Sonrasında bir komut alanı gelecek, burda kesinlikle birşey silmeden boşluk bırakarak “single” yazın. Yada “1” yazarak b tuşuna basın. VPS yeniden başlatılacak ve sorunsuz şekilde açılmış olacaktır.

image

Bu işlemden sonra sunucu (VPS) başarılı şekilde açılmış olacak, bu bazı formaliteleri eş geçerek sorunsuz ve basit bir şekilde açılmasını sağlayacak. Bu ekran normal ssh ekranı gibi komutları kabul edecek seviyededir.

Şimdi yapacağımız /tmp klasörünü silmek. aşağıdaki komutu terminale yazarak enter yapın:

rm -rf /tmp # yada rm -rf /var/tmp

Ben ilk kısımdaki tmp silme kodu ile işimi hallettim, ancak kaynak anlatımda alttakini vermiş, sistemden sisteme fark edebilir, siz deneyin, zararı olmaz nasılsa, hangisiyle sorun çözülürse ondan devam edersiniz.

NOT: /tmp silme işlemi biraz uzun sürebilir, bu sebeple takıldı, kaldı, durdu gibi düşünmeden sabırla bekleyin. Silme işlemi bittikten sonrada VPS yi yeniden başlatın, sorunsuz açılacaktır.

DipNOT: Böyle bir hata yüzünden 2 gün kaybetmiştim ve VPS yi yeniden kurup, yedeklerden tekrar herşeyi yeniden yapmak zorunda kaldığımı hatırlıyorum. Umarım aynı sorundan muzdarip arkadaşların sorunlarına yardımcı olmuştur bu konu.

VPS Açılmama Sorunu ve Çözümü

Bu tür bir hata genellikle bir çalışma dosyasının veya kök dizininin dolmasına neden olan bir şeylerin çalışamaması, böylece kendi başına bir hata oluşturmayacak bir durumda dahi oluyor. Özellikle ‘tmp.secure’: directory not empty hatası bu durumla ilişkili olabilir.

Hata Detaylı İnceleme

Bu hatanın nedeni, /tmp klasörünün tamamen dolması veya taşınması gereken bir şeyin taşınmaması nedeniyle oluşur. Bu, bilgisayarınızda gereksiz veya istenmeyen dosyaları veya verileri depolayan ve bu verileri daha sonra gerektiğinde saklamaya devam etmek için bir ‘geçici’ depolama alanı olarak hizmet eden bir klasördür.

Sorunu Çözüm

Bu hatayı çözmek için /tmp klasörünü silmek gereklidir. Bu, bilgisayarınızın /tmp klasörünün tüm içeriğini ve alt klasörlerini ve dosyalarını silerek çözebilir. Bu, /tmp klasöründe biriken gereksiz dosyaları ve verileri silerek serbest alan oluşturur.

Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

rm -rf /tmp

Veya alternatif olarak:

rm -rf /var/tmp

Bu arada, lütfen bu komutun bilgisayarınızdaki tüm dosyaları ve klasörleri silerken çok dikkatli olun ve yalnızca gereksiz olanları sildiğinizden emin olun. Bu yanlış kullanıldığında veri kaybına neden olabilir.

TERIMLER:

VPS: Sanal özel sunucu, bir sunucunun birden çok sanal bölümü olan bir sunucu türüdür.
Kernel: İşletim sisteminin temel bileşenlerinden biri; donanımı kontrol eden ve işler arasında kaynakları dağıtan yazılım.
SSH: Güvenli Kabuk; bilgisayarları güvenli bir şekilde yönetmek için kullanılan bir ağ protokolü.
ESC Tuşu: Genellikle bilgisayarda bir işlemi iptal etmek veya bir menüyü kapatmak için kullanılır, bu durumda ise sunucunun yükleme ekranında hataları ve ayrıntıları görüntülemek için kullanılır.

Nihayetinde bu adımların size VMware konusunda yaşanan en yaygın hatalardan birini çözme konusunda rehberlik edeceğini umuyorum. Bu adımlar ilk kez karşılaştığınızda veya sunucularınızı korumanız gerektiğinde yararlı olabilecek bir durumdur. Ancak her zaman dikkatli olunuz, çünkü yanlış bir hamle veri kaybına neden olabilir.