Windows 10'da otomatik güncellemeleri nasıl kapatırım?

Detaylı Soru: Windows 10 işletim sisteminde, otomatik güncellemeler bazı kullanıcılara sorun yaratabilir ve internet kullanımını artırabilir. Bunun için, Windows 10’da otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmanın bir yolu var mıdır? Bu işlem nasıl yapılır ve doğru bir şekilde yapıldığından nasıl emin olunur?

Windows 10’da Otomatik Güncellemelerin Devre Dışı Bırakılması

Windows 10 işletim sistemi, sistem güvenliği ve performansı için düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Bu güncellemeler otomatik olarak indirilir ve yüklenir. Ancak, bazı kullanıcılar için otomatik güncellemeler sorun yaratabilir ve internet kullanımını artırabilir. Windows 10’da otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmanın bazı yolları vardır.

Ayarlar Menüsü ile Otomatik Güncellemelerin Devre Dışı Bırakılması

1. Başlat menüsünden “Ayarlar” uygulamasını açın.
  2. Ayarlar penceresinde, “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
  3. Sol taraftaki menüde, “Windows Update” seçeneğini bulun ve tıklayın.
  4. Sağ tarafta, “Güncellemeleri denetleme” başlığı altında bulunan “Güncellemeleri otomatik almamı sağla” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Bu adımları takip ederek otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmış olursunuz. Ancak, güncellemeleri elle yüklemek isterseniz, “Güncellemeleri otomatik almamı sağla” seçeneğini yeniden açabilir ve “Güncellemeleri bu bilgisayara otomatik olarak indir ve yükle” seçeneğini seçebilirsiniz.

Hizmetler ile Otomatik Güncelleme Servisini Durdurma

1. Windows tuşuna + R tuşlarına basarak “Çalıştır” penceresini açın.
  2. “services.msc” yazıp “Tamam” düğmesine tıklayın.
  3. Hizmetler penceresinde, “Windows Update” hizmetini bulun ve sağ tıklayın.
  4. “Durumunu Değiştir” seçeneğini seçin ve “Devre Dışı” yapın.
  5. “Tamam” düğmesine tıklayarak pencereyi kapatın.

Bu adımları takip ederek otomatik güncelleme servisini devre dışı bırakmış olursunuz. Ancak, bu yöntem güncelleme özelliklerinin tamamen kapatılmasını sağlar ve güncellemelerin elle yüklenmesini de önler.

Not:

Windows 10’da otomatik güncellemeleri devre dışı bırakma, güvenlik açısından riskli olabilir. Güncellemeler, genellikle sistem güvenliğini artırmak ve bilgisayarınızın düzgün çalışmasını sağlamak için yayınlanır. Dolayısıyla, güncellemeleri kapatma kararınızı iyi düşünmelisiniz. Güncellemeleri kapatmanız durumunda, bilgisayarınızın güncel ve güvenli olmadığını unutmamalısınız. Bu yüzden, otomatik güncellemeleri kapatma işlemi hata yapmanıza ve bilgisayarınızı risk altına almanıza neden olabilir. Bu nedenle, güncellemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sistem güvenliğinizi sağlamak için güncellemeleri düzenli olarak kontrol ve yükleme alışkanlığı geliştirmeniz önerilir. Ayrıca, internet kullanımını azaltmak için güncelleştirmelerin indirilmesi saatinizin uygun olduğu bir zamanı seçmeniz de iyi bir yaklaşım olabilir.

TERİMLER:

Ayarlar Menüsü: Windows 10 işletim sisteminde bulunan yapılandırma ve ayarların yer aldığı bir menüdür.
Windows Update: Windows işletim sisteminin güncelleme servisidir. Bu servis, güncelleştirmeleri indirir ve sisteminizi en son güvenlik yamaları ve özelliklerle günceller.