Türkiye'nin ilk yerli otomobili üretildi mi?

Türkiye’de bir grup mühendisin ya da bir firma tarafından tasarlanıp üretilen bir yerli otomobil var mı? Eğer varsa, ne zaman üretildi ve üretimi devam ediyor mu? Eğer yoksa, neden üretilmiyor ya da üretimi için çalışmalar nelerdir?

Evet, Türkiye’nin ilk yerli otomobili üretildi. TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) adı verilen bir şirket, 2019 yılında resmi olarak kuruldu ve Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan TOGG’u üretmek için çalışmalara başladı.

TOGG’un ilk prototipi, 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtıldı ve 2022 yılında seri üretime başladı. TOGG, elektrikli otomobiller üretecek ve ilk modelleri C-SUV ve B-SUV olacak.

TOGG’un kuruluş amacı, Türkiye’nin otomobil üretimindeki bağımsızlığını artırmak ve otomotiv endüstrisinin gelişimine katkı sağlamaktır. Şirket, Türkiye’nin yerli otomobil üretimindeki potansiyeli ve sahip olduğu teknolojik altyapıyı kullanarak dünya çapında rekabet edebilecek bir marka yaratmayı hedefliyor.

Türkiye’de TOGG haricinde birkaç yerli otomobil girişimi de bulunuyor ancak henüz seri üretime geçemediler. Bunun nedeni olarak maddi, teknolojik ve pazarlama zorlukları gösterilebilir.