ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) nedir? Hangi konularda çalışmalar yapar?

ÖSYM Nedir ve Ne İş Yapar?

ÖSYM, açılımı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi olan, Türkiye’de yükseköğretim programlarına öğrenci alımında kullanılan sınavları düzenleyen ve merkezi yerleştirme işlemlerini gerçekleştiren bir kurumdur. 1974 yılında kurulmuştur ve merkezi Ankara’dadır.

ÖSYM’nin görevleri:

• Sınavların Hazırlanması: ÖSYM, liselere geçiş, üniversiteye giriş ve çeşitli meslekler için gerekli olan sınavları hazırlar. Bu sınavlar arasında YKS (Yükseköğretim Kalite Kurulu), LGS (Liselere Geçiş Sınavı), ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı), DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ve KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) gibi sınavlar yer alır.
  • Sınavların Uygulanması: ÖSYM, hazırladığı sınavları Türkiye’nin her yerinde belirlenen sınav merkezlerinde uygular.
  • Sınavların Değerlendirilmesi: ÖSYM, sınav sonuçlarını değerlendirir ve adaylara puanlarını bildirir.
  • Yerleştirme İşlemleri: ÖSYM, adayları puanlarına ve tercih sıralarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirir.

ÖSYM’nin düzenlediği sınavlar:

• YKS (Yükseköğretim Kalite Kurulu): TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) olmak üzere üç aşamadan oluşur.
  • LGS (Liselere Geçiş Sınavı): Ortaokuldan liseye geçiş için uygulanır.
  • ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı): Akademik personel alımlarında ve lisansüstü programlara giriş için kullanılır.
  • DGS (Dikey Geçiş Sınavı): Ön lisans programlarından lisans programlarına geçiş için uygulanır.
  • KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı): Kamu kurumlarına personel alımlarında kullanılır.

ÖSYM’nin yaptığı çalışmalara başvurular:

ÖSYM’nin yaptığı çalışmalara, ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden veya ÖSYM’nin belirlediği başvuru merkezlerinden başvuru yapılabilir.

ÖSYM’nin internet sitesi: https://www.osym.gov.tr/

ÖSYM’nin iletişim bilgileri:

• Telefon: 444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

ÖSYM’nin sosyal medya hesapları:

Ek bilgiler:

• ÖSYM’nin resmi internet sitesinde sınavlara ilişkin tüm bilgiler ve duyurular yer almaktadır.
  • ÖSYM’nin sınavlara ilişkin hazırladığı örnek sorular ve sınav kılavuzları da internet sitesinde yer almaktadır.
  • ÖSYM’nin sınavlara ilişkin yaptığı tüm duyurular, resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılmaktadır.

Umarım bu bilgiler ÖSYM’nin ne olduğunu ve ne iş yaptığını anlamanıza yardımcı olmuştur.

1 Beğeni