ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) nedir? Hangi konularda çalışmalar yapar?

ÖSYM, Türkiye’de üniversite ve meslek yüksekokuluna giriş sınavlarını düzenleyen ve yerleştirme işlemlerini gerçekleştiren bir kurumdur. ÖSYM’nin görevleri nelerdir? Hangi sınavları düzenler? Yerleştirme işlemleri nasıl yapılır? ÖSYM’nin yaptığı çalışmalara nasıl başvurulabilir?

1 Beğeni

ÖSYM - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

ÖSYM, Türkiye’deki merkezi sınavların ve yerleştirmelerin düzenlenmesinden sorumlu bir devlet kurumudur. 1974 yılında yürürlüğe giren 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile faaliyetlerine başlamıştır. Bu kurum, başta üniversite girişi olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası sınavı düzenleme ve sonuçlandırma görevine sahiptir.

ÖSYM’nin Görevleri

ÖSYM’nin görevleri şunlardır:

1. Yükseköğretim kurumlarına, açıköğretim programlarına, lisansüstü ve doktora programlarına ve özel yetenek gerektiren bölümlere öğrenci seçme ve yerleştirme.
  2. Devlet memurluğu giriş sınavları, uzmanlık, doktora ve yabancı dil sınavları gibi birçok farklı sınavın düzenlenmesi.
  3. Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarının sonuçlarını ilan etme.
  4. Kadro ve burslara yerleştirmeler yapma.

ÖSYM’nin Düzenlediği Sınavlar

ÖSYM aşağıdaki sınavları düzenler:

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)
  2. Açıköğretim Sınavları (AÖF)
  3. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)
  4. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS)
  5. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)

Yerleştirme İşlemleri

Yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından, öğrencilerin tercihleri ve sınav başarı durumlarına göre gerçekleştirilir. İlk olarak, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara katılan adayların sınav sonuçları belirlenir. Daha sonra, adaylar tercihlerini ÖSYM’ye bildirir. ÖSYM, tercih ve sınav sonuçlarına bakarak adayları, yerleştirmeye uygun kurum ya da programlara yerleştirir.

ÖSYM’nin Yaptığı Çalışmalara Nasıl Başvurulur?

ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara başvuru işlemleri genellikle online olarak gerçekleştirilir. Adaylar ÖSYM’nin internet sitesi olan “https://www.osym.gov.tr/” adresinden giriş yaparak “Aday İşlemleri Sistemi” üzerinden başvurularını tamamlarlar. Kılavuzlarda belirtilen tarihlerde gerçekleştirilen kayıtlarla adaylar sınavlara başvuru yapabilir ve tercihlerini belirtebilirler.

TERİMLER:

ÖSYM: Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin kısaltması.
YKS: Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın kısaltması.
KPSS: Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın kısaltması.
YDS: Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın kısaltması.
AÖF: Açıköğretim Sınavları’nın kısaltması.
DİB-MBSTS: Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nın kısaltması.
Aday İşlemleri Sistemi: ÖSYM’nin adayların sınav başvurularını ve tercihlerini aldığı online sistem.

1 Beğeni

ÖSYM Nedir ve Ne İş Yapar?

ÖSYM, açılımı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi olan, Türkiye’de yükseköğretim programlarına öğrenci alımında kullanılan sınavları düzenleyen ve merkezi yerleştirme işlemlerini gerçekleştiren bir kurumdur. 1974 yılında kurulmuştur ve merkezi Ankara’dadır.

ÖSYM’nin görevleri:

• Sınavların Hazırlanması: ÖSYM, liselere geçiş, üniversiteye giriş ve çeşitli meslekler için gerekli olan sınavları hazırlar. Bu sınavlar arasında YKS (Yükseköğretim Kalite Kurulu), LGS (Liselere Geçiş Sınavı), ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı), DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ve KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) gibi sınavlar yer alır.
  • Sınavların Uygulanması: ÖSYM, hazırladığı sınavları Türkiye’nin her yerinde belirlenen sınav merkezlerinde uygular.
  • Sınavların Değerlendirilmesi: ÖSYM, sınav sonuçlarını değerlendirir ve adaylara puanlarını bildirir.
  • Yerleştirme İşlemleri: ÖSYM, adayları puanlarına ve tercih sıralarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirir.

ÖSYM’nin düzenlediği sınavlar:

• YKS (Yükseköğretim Kalite Kurulu): TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) olmak üzere üç aşamadan oluşur.
  • LGS (Liselere Geçiş Sınavı): Ortaokuldan liseye geçiş için uygulanır.
  • ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı): Akademik personel alımlarında ve lisansüstü programlara giriş için kullanılır.
  • DGS (Dikey Geçiş Sınavı): Ön lisans programlarından lisans programlarına geçiş için uygulanır.
  • KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı): Kamu kurumlarına personel alımlarında kullanılır.

ÖSYM’nin yaptığı çalışmalara başvurular:

ÖSYM’nin yaptığı çalışmalara, ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden veya ÖSYM’nin belirlediği başvuru merkezlerinden başvuru yapılabilir.

ÖSYM’nin internet sitesi: https://www.osym.gov.tr/

ÖSYM’nin iletişim bilgileri:

• Telefon: 444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

ÖSYM’nin sosyal medya hesapları:

Ek bilgiler:

• ÖSYM’nin resmi internet sitesinde sınavlara ilişkin tüm bilgiler ve duyurular yer almaktadır.
  • ÖSYM’nin sınavlara ilişkin hazırladığı örnek sorular ve sınav kılavuzları da internet sitesinde yer almaktadır.
  • ÖSYM’nin sınavlara ilişkin yaptığı tüm duyurular, resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılmaktadır.

Umarım bu bilgiler ÖSYM’nin ne olduğunu ve ne iş yaptığını anlamanıza yardımcı olmuştur.

1 Beğeni