Hamam Böcekleri atom bombasından ve nükleer felaketten nasıl kurtuluyorlar? Bu bilgi doğru mu?

Hamam böcekleri hakkında sosyal medyada ve bazı yayın organlarında paylaşılan atom bombası ve radyasyon teorileri ne denli doğru? Örnek büyük bir facebook sayfası bunu paylaşmış:

Hamamböcekleri öylesine dayanıklı hayvanlardır ki, bir atom bombası atılan bir yerde bile hayatta kalmayı başarabilirler.

Bu iddia biraz abartılı geliyor bana ama doğada çok fazla mucize var. Milyonlarca yıldır var olan bir böceğin bunu yapabilmesi muhtemel gibi ancak gerçek nedir onu da sorgulamak istiyorum.

Bana da çok saçma geliyor. Ezilince katır kutur ses gelip ölen bir böcekten bahsediyoruz. Gerçi atom bombası ve nükleer felaketlerde durum ezme gibi olmuyor farklı bir durum söz konusu ama bilemedim. Biraz araştırmak lazım. Merak ettim şimdi.

Benim görüşüm ilk patlama anında oluşan şok ve sıcaklıktan değilde, daha sonrasındaki oluşan radyasyon seviyesinde insanlardan daha dayanıklı oluyor oldukları. İnsanlara göre daha dayanıklılar çünkü hücre yapıları bizim gibi karmaşık değil. İnsan vücudunun çok karışık ve birbirine bağlı yapıları, hücreleri olduğu için etkilenme olasılığı yüksek ve hücresel bir etki, bütün vücudun çalışma şeklini bozacağından etkilenme riski yüksek. Hamam böceklerinde böyle bir durum yok, daha az etkilenme olacak, buda onları daha uzun süre hayatta tutacaktır.

1 Beğeni