Flarum'a putty aracılığı ile eklenti kurma?

Nasıl Flarum’da Putty ile eklenti kurabilirim ?

Flarum’a Putty aracılığı ile eklenti kurma

Flarum, modern ve kullanıcı dostu bir forum yazılımıdır. Eklentiler, Flarum’un işlevselliğini genişletir ve bir topluluğun özelleşmesine yardımcı olur. In bu makalede, bir SSH istemcisi olan Putty’i kullanarak Flarum’a eklenti nasıl eklenir, bunu adım adım anlatacağım.

1. SSH ile Server’a Bağlanın

Putty ile SSH bağlantısı yapabilmeniz için SSH bilgilerinizi bilmeniz gerekir. SSH bilgileriniz genellikle hosting hizmeti aldığınız firma tarafından sağlanır. İlk adım olarak, Putty programını açın ve sunucunuzun IP adresini girin. Sonrasında SSH portu olan 22’yi girin ve Open’a basarak sunucuya bağlanın.

2. Flarum Klasörüne Git

SSH istemcisi ile sunucunuza bağlandıktan sonra Flarum’un kurulu olduğu dizine gitmelisiniz. Bunun için terminal komutunu kullanmak gerekiyor;

cd /path/to/your/flarum

Not: Yukarıdaki ‘/path/to/your/flarum’ kısmı Flarum’un kurulu olduğu klasöre karşılık gelmektedir. Örenekin: /var/www/flarum şeklinde olabilir.

3. Composer Kullanarak Eklentinin Kurulumunu Başlatın

Flarum, PHP tabanlı bir platform olduğu için ve eklentilerini Composer aracılığı ile yönetir. Bu sebeple eklenti yüklemek için Composer’a ihtiyacınız vardır. Sunucuya SSH ile bağlandıktan sonra, Composer’ı kullanarak Flarum eklentinizi araştırmak ve kurmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz:

composer require vendor/package

Not: Yukarıdaki ‘vendor/package’ kısmı eklentinin adıdır. Örneğin: ‘fof/user-directory’ şeklinde olabilir.

4. Eklentinin Aktif Edilmesi

Son adım olarak eklentiyi Flarum yönetim panelinden aktif etmelisiniz. Kurulumdan sonra Flarum yönetim paneline girerek ‘Extensions’ bölümünden yeni yüklenen eklentiyi aktif edebilirsiniz.

Peki, Flarum ve SSH’nın ne olduğunu biliyor muyuz? Şimdi bu iki terimi tanımlayalım.

Terimler:

Flarum: Yeni nesil, ücretsiz ve açık kaynaklı bir forum yazılımıdır. PHP tabanlıdır ve responsive tasarımı vardır.

SSH (Secure Shell): Ağlar üzerinde güvenli olarak komut çalıştırmak, uzak sistemlere giriş yapmak ve dosya transferi yapmak için kullanılan şifrelenmiş bir ağ protokolüdür.

Putty: Windows işletim sistemleri için ücretsiz ve açık kaynaklı bir SSH ve telnet istemcisidir.

Composer: PHP için bir bağımlılık yönetim aracıdır. PHP projelerinizde kullanacağınız kütüphaneleri ve bu kütüphanelerin bağımlı olduğu diğer kütüphaneleri otomatik olarak indirebilir ve projenizle entegre eder.

1 Beğeni