ATM'de kredi kartı kodunuzu ters yazmanın otomatik olarak polise saldırıya uğradığınızı bildirdiği doğru mu?

Sosyal ağlarda çok paylaşılan bir mesaj, hırsızları caydırmak için tek yapmanız gereken kredi kartı kodunuzu tersten yazmak olduğunu iddia ediyor. Öyle değil.

100.000 den fazla paylaşılan facebook gönderisine örnek:

“Bir hırsız sizi ATM’den para çekmeye zorlarsa direnmeyin. Pin kodunuzu geriye doğru yazmanız yeterlidir. Örnek: 1234 ise 4321 yazın. Bunu yaparsanız para dışarı çıkar ama makine hırsızın haberi olmadan otomatik olarak polisi uyaracak ve şüphelinin fotoğraflarını çekmeye başlayacaktır. Tüm ATM’lerde bu sistem var. »

Ama bu tamamen yanlıştır. Kredi kartlarıyla ilgili dolaşan yanlış bilgilerin envanterini çıkaran resmi bir kuruluşun araştırmasına göre böyle bir sistem mevcut değil ve tamamen yanlıştır.

Aslında bu bilginin yanlış olduğunu basit bir matematik örneğiyle çözebiliriz. Örneğin şifreniz
"1221” olsaydı onu nasıl tersten yazabilirdiniz ki? o zaman siz tehdit altında değilken bile polise ihbar edilmeniz gerekirdi.

Bence kesinlikle yanlış. Düşünün bi, kartın rengini değiştiren banka 10 gün reklam yapıyor. Bu özellik olsa herkese mesaj atarlar. Günlerce gazeteler, tv ve internet reklamı yaparlar

2 Beğeni

Yanlış olmasına yanlış ama… Kaç kişi bunu denedi diye düşünüyorum

1 Beğeni

@Argonaut @KerimUsta 2018 yilinda cikmisti bu ve kisa surede 100 binden fazla paylasildi, eminim deneyen olmustur :stuck_out_tongue:

Bunu bi YouTube kanalında görmüştüm öyle bir şey olmuyor. Saatlerce bekledikleri ile kalmışlardı :slight_smile:

2 Beğeni

Buda sosyal medyada binlerce paylaşılan bilginin gerçekte doğru olmayabileceğini gösteriyor.

1 Beğeni