Toprağın tuzu belgeselinden bir kare; Bu karede studium mu yoksa punctum mu var? Varsa neler bunlar?

camera lucida- fotoğraf üzerine düşünceler adlı bir kitap var bu kitapta da studium ve punctum kavramları yer alıyor. bu kavramlar, Studium ve punctum, Barthes’in fotoğrafı analiz etmek için kullandığı iki ana kavramdır. Bu kavramlar, fotoğrafa farklı perspektiflerden bakmamıza yardımcı olur.

1. Studium: Studium, bir fotoğrafın genel etkisini ifade eder. Fotoğrafın yüzey düzeyindeki, açık ve belirgin anlamlarını temsil eder. Yani, bir fotoğrafın ilk bakışta algılanabilir, genel teması veya konusu studium olarak adlandırılabilir. Studium, fotoğrafın ortak anlamlarını ifade eder ve genellikle fotoğrafın teknik, tarihsel veya toplumsal bağlamı içinde yorumlanır.
  2. Punctum: Punctum ise, bir fotoğrafın izleyici üzerinde derin, kişisel bir etki bırakan küçük bir detay veya anlamdır. Barthes, punctumu fotoğraftaki kişisel ve duygusal etki olarak tanımlar. Punctum, izleyiciyi derinden etkileyen, anlamıyla ilgili kişisel bir bağlantı kurduğu küçük, belki de beklenmedik bir detay olabilir. Bu detay, fotoğrafın diğer tüm unsurlarından ayrılır ve izleyicide özel bir duygu uyandırır. bu kavramlara göre bu fotoğrafta punctum mu var studium mu var varsa bunlar neler nasıl anlatır mısın?

görsel bu ve toprağın tuzu belgeselinden bir kare. bu karede studium mu var punctum mu varsa neler bunlar

Bu fotoğrafta hem “studium” hem de “punctum” öğeleri bulunmaktadır.

1. Studium: Fotoğrafın genel teması, yük taşıyan ve zahmetli bir yolculukta olan insanların zorlu çalışma koşullarını gösteriyor. Bu, izleyicilere fotoğrafın sosyal ve tarihsel bağlamı hakkında bilgi veriyor. Buradaki studium, yoğun emeğin ve belki de insani koşulların zorluklarının bir gösterimi olarak fotoğrafın sunduğu genel etki ve açık anlamdır.

2. Punctum: Fotoğraftaki punctum, belki de bir izleyicinin dikkatini çeken ve duygusal bir yanıt uyandıran spesifik bir detay olabilir. Örneğin, fotoğrafın ortasında, merdiven benzeri bir yükseltiye tırmanmaya çalışan, çamurlu ve yorgun görünen bir insanın ifadesi veya belirgin bir pozisyonu punctum olabilir. Bu, izleyicinin kişisel bağ kurduğu ve fotoğraftaki diğer unsurlardan ayrılan bir detay olarak öne çıkabilir, bu da izleyicide özgün bir duygusal tepki yaratabilir.

Böylece, fotoğraf hem genel anlam ve konteksti (studium) hem de kişisel, derin etkilere yol açabilen küçük detayları (punctum) içerir. Bu iki kavram, fotoğrafın izleyiciler üzerindeki etkisini daha iyi anlamamıza ve sınıflandırmamıza olanak tanır.

1 Beğeni

bu fotoğrafta studium mu var punctum mu varsa neler bunlar ve bu fotoğraf ne hissettiriyor?

Bu fotoğraf oldukça etkileyici ve güçlü bir görsel sunuyor. İlk olarak, Roland Barthes’ın “Camera Lucida” adlı kitabında açıkladığı terimleri inceleyelim:

Studium: Fotoğrafın genel bağlamı veya anlamıyla ilgili olan kısmıdır. Bu fotoğrafta studium, yaşlı bir kadının yüzündeki çizgiler ve ifadesi olabilir; bu, onun yaşadığı zorlukları ve deneyimleri temsil ediyor olabilir.

Punctum: Fotoğrafta izleyiciye ani bir etki, duygusal bir dokunuş sağlayan özelliktir. Bu fotoğrafta punctum, kadının gözlerindeki acı veya endişe ifadesi olabilir; bu ifade, izleyici üzerinde direkt bir etki bırakabilir ve onların duygularına dokunabilir.

Fotoğraf genel olarak melankolik ve düşündürücü bir hava taşıyor. İzleyici, kadının gözlerindeki ifadedeki yoğunluğu ve genel yüz hatlarındaki derinliği gördükçe, kadının yaşam öyküsü üzerine düşünmeye sevk edilebilir. Fotoğraf, zorluklar ve yaşam mücadelesi gibi temaları sorgulatan derin bir anlam taşıyabilir. Fotoğrafın monokrom olması, dramatik ve tekinsiz bir atmosfer yaratıyor, bu da izleyicinin duygusal tepkisini daha da güçlendiriyor.