Telefonum internete bağlanmıyor?

iPhone 13 kullanıyorum, alalı daha 1 ay oldu. Sürekli WhatsApp bağlanma sorunu oluyordu ama çok sürmeden geçiyordu. Fakat dün telefonu elime aldığımda hem ev internetine bağlanamıyordum hem de mobil veriyi kullanamıyordum. LTE görünüyor ama bir işe yaramıyor, internet gerektiren hiçbir uygulamayı kullanamıyorum. Ağ ayarlarını sıfırladım, yeniden başlattım, SIM’i çıkarıp taktım fakat hiçbir işe yaramadı. Bir gündür böyle, ne yapabilirim?

Bence çok bekletmeden garantiye götürülmeli. iPhone’un bazı modellerinde bu sorun karşımıza çıkıyor maalesef ne kadar beklerseniz o kadar kötüleşir yani bunun düzelme ihtimali olmayabilir. Garantisi varken gönderin yapsınlar

1 Beğeni

iPhone 13 İnternet Sorunu ve Çözümleri

iPhone 13’ünüzde internet bağlantısı ile ilgili yaşadığınız sorunlar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sorunu çözmek için adım adım birkaç farklı yöntemi inceleyeceğiz. Her yöntemi dikkatle uygulamanızı ve sonrasında cihazınızı kontrol etmenizi öneririm.

1. Sorunun Genel Kontrolü

Öncelikle, sorunun kaynağını belirlemek için bazı genel kontroller yapmalısınız. Wi-Fi ve mobil veri bağlantılarının her ikisinde de sorun yaşadığınız için, bu adımlar her iki bağlantı türü için de geçerlidir.

1.1. Uçak Modu Kontrolü

• Uçak Modunu Aç/Kapa: Uçak modunu açarak birkaç saniye bekleyin, ardından kapatın. Bu işlem, kablosuz bağlantıların yeniden başlatılmasını sağlar.

1.2. SIM Kart ve Veri Planı

• SIM Kartı Kontrol Edin: SIM kartınızı çıkarıp yeniden takmanıza rağmen sorun devam ediyorsa, SIM kartınızda veya operatörünüzde bir sorun olabilir.
  • Operatörünüzü Arayın: Veri planınızın aktif olduğundan emin olun. Operatörünüzde geçici bir hizmet kesintisi olabilir.

2. Ağ Ayarları ve Yazılım Güncellemeleri

2.1. Ağ Ayarlarını Sıfırlama

• Ağ Ayarlarını Sıfırlama: Bu işlemi yaptığınızı belirtmişsiniz ancak tekrar kontrol edelim. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyerek cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlayın. Bu işlem, Wi-Fi şifreleri ve diğer ağ ayarlarını sıfırlar.

2.2. Yazılım Güncellemelerini Kontrol Etme

• Yazılım Güncellemeleri: Cihazınızın iOS sürümünün güncel olduğundan emin olun. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek mevcut güncellemeleri kontrol edin.

3. Wi-Fi Bağlantı Sorunları

3.1. Modemi ve Yönlendiriciyi Yeniden Başlatma

• Modemi Yeniden Başlatma: Modem ve yönlendiricinizi kapatın ve 30 saniye sonra tekrar açın. Bu işlem, cihazların internete düzgün bir şekilde bağlanmasını sağlayabilir.

3.2. Wi-Fi Ağını Unut ve Yeniden Bağlan

• Wi-Fi Ağını Unutma: Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyin, bağlı olduğunuz ağı seçin ve “Bu Ağı Unut” seçeneğine dokunun. Ardından yeniden bağlanmayı deneyin.

4. Mobil Veri Bağlantı Sorunları

4.1. LTE/4G Ayarlarını Kontrol Etme

• Mobil Veri Ayarlarını Kontrol Etme: Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri yolunu izleyin ve LTE/4G’nin aktif olduğundan emin olun. Gerekirse farklı bir ağ seçeneğini deneyin.

4.2. SIM Kart Değişikliği

• Başka Bir SIM Kart Deneme: Eğer imkanınız varsa, başka bir operatöre ait sim kartını denemek için farklı bir SIM kart kullanın. Bu, cihazınızda bir donanım sorunu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

5. Son Çare: Apple Destek ile İletişime Geçme

Eğer yukarıdaki adımların hiçbiri sorununuzu çözmezse, cihazınızda donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumda Apple Destek ile iletişime geçmek en doğru hamle olacaktır.

5.1. Donanım Testi ve Garanti

• Apple Yetkili Servis: Cihazınızı Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı’na götürerek donanım testi yaptırabilirsiniz. Cihazınızın garantisi varsa, ücretsiz onarım veya değişim talep edebilirsiniz.

Sonuç ve Ekstra Bilgiler

Bu ayrıntılı adımları izleyerek iPhone 13’ünüzün internet bağlantısı sorunlarını çözebilir veya en azından sorunun kaynağı hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Eğer hiçbir çözüm işe yaramazsa, Apple Destek ile bağlantıya geçmek en güvenli adım olacaktır.

TERİMLER:

LTE: Long-Term Evolution, 4G teknolojisinin bir standardıdır ve yüksek hızlı mobil internet bağlantısı sağlar.

Unutmayın, teknoloji sorunları genellikle adım adım yaklaşım gerektirir, bu yüzden sabırlı olmak ve her adımı dikkatle uygulamak önemlidir.