Suya doğru serbest bir düşüş sırasında ölmeden kurtulmak için en iyi pozisyon nedir?

Yüksek bir mesafeden suya doğru düştüğünüzü hayal edin. Bu durumda genelde söylenen suyun betondan farksız olacağı ve anında kemiklerimizin kırılacağıdır. Ben nedense buna inanmakta zorlanıyorum. Acaba en iyi pozisyon nedir suya düşerken en az zararla kurtulmak için?

Resimli soru:

20 metreye kadar yapılan atlayışlarda yada düşüşlerde dik konum pozisyonunda herhangi bir sorun oluşmamaktadır. Hatta bu mesafelerde baş aşağı pozisyonda bile atlamak mümkündür. Ancak 20metre ve 60 metre arasındaki düşmelerde yaralanma hatta ölüm riski ortaya çıkmaktadır.

Genel inanışa göre yüksekten suya düşmenin betona düşmeyle aynı olduğudur ancak gerçekte bu böyle değildir. Suya düşmek daha yumuşaktır ancak burada iki önemli nokta sorunun temelini oluşturuyor. Vücudumuzun suya giren kısmıyla girmeyen kısmı. Bu ne anlama geliyor ? İlk çarpma anında suya giren vücudumuzun bu bölümü suyun etkisiyle yavaşlar, ancak vücudumuzun suya girmeyen kısmı hala aynı hız ve ağırlıktadır. İste sorunda suyun dışında kalan vücudumuz ile ilgilidir. Yani suyun dışında kalan bölüm suda yavaşlayan bölüme baskı yapar ve bir nevi onu ezer. Yaralanmaların hatta ölümlerin en önemli sebebi bu sırada vücudumuzun kendi ağırlığımız ile ezilmesinden kaynaklanır.

Hareket halindeki cisimler herhangi bir çarpma halinde enerjilerini aktarma eğilimindedir ve nihayetinde sıfır noktasına gelme durumu vardır. Yüksekten suya düşen birisinin hızı 70km/s dan fazlaysa yaralanma ve ölüm riski ortaya çıkar, çünkü çarpma anında üzerimizde bulunan kinetik enerjinin tamamını suya aktaramayız, Buda suyun sizden gelen enerjiyi tekrar size sektirmesine neden olur. Bu durumda anlık kinetik enerjinizden kurtulurken karşı taraftan aynı şekilde geri alıyorsunuz. Bu durum şok enerjisi oluşturacak, iç kanamaya ve kırıklara, ezilmelere neden olacak. Sonuç kaçınılmaz ölüm riski doğuracaktır.

Siz nasıl bir pozisyon düşünürseniz düşünün hızını + kinetik enerjinizi bir şekilde boşaltmanız gerekiyor ki hayatta kalasınız. Bununda çok az yada imkansız olacağını söyleyebilirim. Çok nadir ve mucizevi durumlarda bundan kurtulmak mümkün olabilir belki ama %99 ölüm riski bir gerçektir.

Yüksekten suya düşmek betona düşmekle aynıdır tezini çürütelim

Bu bilgi doğru değildir, çok basit bir örnekle yüksekten suya düşmenin betona düşmeyle aynı tezini çürütebiliriz. Örnek 50 metreden suya atlayan bir profesyonel sporcu sudan çıkıp yürüyebilir, ancak 50 metreden sert bir zemine yada betona düşen birinin ayakları ve bütün kemikleri kırılmış olacaktır. Evet artık kalkıp yürüyemez. Suyun ilk çarpma anında bizden aldığı bir kısım kinetik enerji var, buda suya ilk giriş anında bizi biraz yavaşlatacaktır ancak sonrasında şu dışında kalan vücut enerjisi baskıya devam edeceğinden ezilme ve geri tepen şok ile beraber baskı vücudumuzun limitlerini zorlayacaktır.

Sonuç kaçınılmaz olur…

1 Beğeni