Resimdeki araç hangisidir: Onay Kutusu mu, Liste Kutusu mu, Seçenek Düğmesi mi, yoksa Birleşik Giriş Kutusu mu?

Resimdeki araç, bir Windows iletişim kutusunda görebileceğimiz grafiksel araçlardan hangisidir?

Resimdeki araç:

Masaüstü simgeleri:
Bilgisayar
Geri dönüşüm kutusu
Kullanıcı dosyaları
Denetim masası

Seçenekler

A) Onay Kutusu (Check Box)
B) Liste Kutusu
C) Seçenek Düğmesi
D) Birleşik Giriş Kutusu (Combo Box)

Doğru cevap: B) Liste Kutusu

Liste Kutusu

Liste kutusu, bir kullanıcının seçim yapabileceği önceden belirlenmiş bir dizi seçenek sunan bir grafik araçtır. Kullanıcıların farenin sol tuşuna tıklamaları veya klavyeyi kullanarak up and down tuşlarını kullanmaları suretiyle bu seçenekleri seçmeleri mümkündür. Listede bir veya birden fazla seçenek seçilebilir, bu seçeneklerin seçilebilirlik durumunu belirleyen de liste kutusunun türüdür.

Neden Liste Kutusu?

Söz konusu resimde belirtilen “resimdeki araç” ele alındığında, masaüstü simgeleri olarak belirtilen “Bilgisayar”, “Geri Dönüşüm Kutusu”, “Kullanıcı Dosyaları”, “Denetim Masası” ve “Ağ” terimlerinin sıralanması söz konusu. Bu durumu en iyi şekliyle ifade eden “Liste Kutusu” olacaktır. Bu nedenlerden dolayı söz konusu aracın bir Liste Kutusu olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer seçenekler arasında bir tekli seçim olacaksa o zaman bir Onay Kutusu (Check Box) yada bir Seçenek Düğmesi kullanılır. Eğer seçenekler bir metin kutusu ile birlikte gelmiş olsaydı, o zaman bir Birleşik Giriş Kutusu (Combo Box) oldugunu söyleyebilirdik. Ancak bu durumda hem çoklu seçeneğin olması hem de ek bir metin kutusunun olmaması nedeniyle bu durumu en net ifade eden ifade Liste Kutusu olarak belirlenebilir.

Rehberlik edecek diğer başlıklar:

  • Onay Kutusu (Check Box)

  • Seçenek Düğmesi

  • Birleşik Giriş Kutusu (Combo Box)

Her bir seçeneğin ne anlama geldiği, ne zaman kullanılması gerektiği ve neyi ifade ettiği gibi bilgiler bu başlıklar altında anlatılabilir.

TERİMLER:

Liste Kutusu: Kullanıcıların içerisinden seçenek seçebileceği bir dizi seçeneği bünyesinde barındıran araç.
Onay Kutusu (Check Box): Kullanıcıların tekli bir seçim yapabildiği araç.
Seçenek Düğmesi: Kullanıcıların çoklu seçenek arasından tekli seçim yapabildiği araç.
Birleşik Giriş Kutusu (Combo Box): Kullanıcıların hem metin girişi yapabildiği hem de çoklu seçenek arasından tekli seçim yapabildiği araç.