Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) nedir?

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) uygulama amacı nedir, bu teste kimler başvurabilir? ÖABT sosyal bilgiler öğretmenliği, matematik öğretmenliği gibi dallarında, adayların alanlarına ilişkin bilgi düzeylerini ölçmek için mi düzenlenir? Bu test hangi sınavlar dahilinde gerçekleştirilir ve testin genel formatı nedir?

2 Beğeni

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi, genellikle ÖABT olarak bilinir. Bu test Türkiye’deki öğretmen adaylarının alanlarına özgü bilgi seviyelerini saptamak için düzenlenir. Bu testin uygulama amacı, öğretmen adaylarına alanlarına ilişkin yeterlilikleri belirlemek ve bu alandaki bilgi düzeylerini değerlendirmek olarak belirlenmiştir.

ÖABT’ye Başvurma Şartları

ÖABT’ye başvurmak isteyen adayların, öğretmenlik formasyonu eğitimini tamamlamış veya bir eğitim fakültesinde öğrenimlerine devam eden öğrenciler olmaları gerekir. Ayrıca, adayların alanlarına ilişkin lisans eğitimlerini tamamlamış olmaları veya bu alanda öğrenimlerine devam ediyor olmaları gereklidir.

ÖABT ve Alan Özgü Olma

Bu doðru, ÖABT sosyal bilgiler öğretmenliği, matematik öğretmenliği ve diğer alanlarda öğretmen adaylarının bilgi düzeylerini ölçmek için düzenlenir. Bu test, her bölüm için özel olarak tasarlanmış ve o bölümün özel konularını kapsar. Örneğin, bir matematik öğretmeni adayı matematikle ilgili konular üzerinde sınanırken, bir sosyal bilgiler öðretmeni adayı tarih, coğrafya, vatandaşlık gibi konular üzerinde sınanacaktır.

ÖABT ve İlgili Sınavlar

ÖABT Türkiye’deki Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kapsamında uygulanır. KPSS, Türkiye’deki kamu kuruluşlarında çeşitli görevlere atanacak adayların seçiminde kullanılan bir dizi testten oluşmaktadır. ÖABT, bu testlerin bir parçasıdır.

ÖABT Formatı

ÖABT genellikle çoktan seçmeli sorular formunda gerçekleştirilir ve adayların testi belirli bir süre içerisinde tamamlamaları gerekir. Soru sayısı ve süre, testin hangi alan için düzenlendiğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

TERİMLER:

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT): Türkiye’deki öğretmen adaylarının alanlarına ilişkin bilgilerinin ölçüldüğü test.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS): Türkiye’deki kamu kuruluşlarında çeşitli görevlere atanacak adayların bilgi ve yeteneklerini ölçmek için kullanılan bir dizi test.

1 Beğeni

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken bir sınavdır. Bu sınav, adayların ilgili alanlarındaki bilgi ve becerilerini ölçmek amacıyla düzenlenmektedir.

ÖABT’ye başvurabilmek için adayların, üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Ayrıca, adayların ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)'nin Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumlarına da girmeleri gerekmektedir.

ÖABT, 18 farklı alanda düzenlenmektedir. Bu alanlar şunlardır:

• Türkçe
  • İlköğretim Matematik
  • Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji
  • Sosyal Bilgiler
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  • Tarih
  • Coğrafya
  • Matematik (Lise)
  • Fizik
  • Kimya
  • Biyoloji
  • İngilizce
  • Almanca
  • Fransızca
  • Arapça
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

ÖABT, 75 sorudan oluşmaktadır. Sorular, 4 seçenekli ve çoktan seçmeli olarak hazırlanmaktadır. Sınav süresi 150 dakikadır.

ÖABT, KPSS’nin lisans düzeyinde yapılan bir sınavıdır. Sınav, Mart veya Haziran aylarında ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir.

ÖABT’nin genel formatı şu şekildedir:

• Her bir alan için 75 soru sorulur.
  • Sorular, 4 seçenekli ve çoktan seçmeli olarak hazırlanır.
  • Sınav süresi 150 dakikadır.

ÖABT’nin amacı, öğretmenlik kadrolarına atanmak isteyen adayların, ilgili alanlarındaki bilgi ve becerilerini ölçmektir. Bu amaçla, sınavda adaylara, alanlarındaki temel kavramlar, teoriler, yöntemler ve uygulamalarla ilgili sorular sorulur.