YKS Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir ve Nasıl Yapılandırılmıştır?

Üniversiteye giriş sınavlarında önemli bir yer tutan YKS kapsamındaki Alan Yeterlilik Testi (AYT) hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. AYT’nin hangi konuları kapsadığını, kaç sorudan oluştuğunu ve kaç dakika süre verildiğini merak ediyorum. Ayrıca, bu testin öğrencilerin üniversiteye girişteki puanlarına etkisi nedir ve hangi öğrenciler bu teste girmelidir?

YKS Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir?

YKS Alan Yeterlilik Testi (AYT), Türkiye’de üniversite adaylarının katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bir bölümüdür. Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) sonra yapılan ve adayların alan bilgisini ölçmeyi amaçlayan bu sınav, özellikle lisans programlarına girişte büyük bir önem taşır.

Nasıl Yapılandırılmıştır?

AYT, dört farklı test içermektedir:

1. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1
  2. Matematik
  3. Fen Bilimleri
  4. Sosyal Bilimler-2

Her test, belirli derslerin konularını kapsar ve birden fazla dersi içerebilir. Örneğin, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testi hem Türk Dili ve Edebiyatı hem de Coğrafya-1 derslerini kapsar.

Kaç Sorudan Oluşur ve Süresi Nedir?

AYT’nin toplamda 160 sorusu bulunmaktadır. Bu soruların dağılımı ve sınav süresi aşağıdaki gibidir:

• Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru, 75 dakika
  • Matematik: 40 soru, 75 dakika
  • Fen Bilimleri: 40 soru, 75 dakika
  • Sosyal Bilimler-2: 40 soru, 75 dakika

Toplamda AYT, adaylara 180 dakika (3 saat) sınav süresi sunar.

Öğrencilerin Üniversiteye Girişteki Puanlarına Etkisi

AYT’nin, öğrencilerin aldıkları puanın türüne (Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel) göre değişen oranlarda katkısı vardır. Lisans programlarına başvurularda AYT puanı, TYT (Temel Yeterlilik Testi) puanına ek olarak değerlendirilir. AYT, özellikle tercih edilen programın alanıyla ilgili olduğunda üniversiteye giriş puanında büyük bir ağırlığa sahiptir.

Hangi Öğrenciler Bu Teste Girmelidir?

AYT’ye, YKS’nin ilk aşaması olan TYT’ye giren ve lisans programlarında eğitim görmeyi hedefleyen tüm öğrencilerin girmesi beklenmektedir. AYT’de öğrencilerin tercih ettikleri alana göre farklı testleri çözmeleri gerekmektedir. Örneğin, mühendislik veya fen bilimleri alanında bir program tercih etmek isteyen bir öğrencinin Fen Bilimleri testine, sosyal bilimler alanında bir program tercih etmek isteyen bir öğrencinin ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerine girmesi beklenir.

TERİMLER:

Lisans Programları: Üniversitelerde, genellikle dört yıl süren ve öğrencilere lisans derecesi veren eğitim programlarıdır.
Aday: Bir sınav, yarışma, seçim ya da benzeri durumlarda yer almak veya bir unvana, makama sahip olmak için başvuran kişi.

1 Beğeni