Elektrik kıvılcımı neden mavidir?

Elektrik kıvılcımı genelde mavi renkte görünür ve günümüzde de artık yerleşmiştir, elektrik ile ilgili her şey mavi renkle vurgulanarak elektrikli olduğu belirtilir. Peki neden elektriğin rengi mavidir?

Güzel bir soru…Bence oksijenle alakalıdır. Oksijen yandığı zaman mavi ışık verdiği için aklıma geldi

1 Beğeni

İnsan gözü açık gökyüzünde en çok Mavi rengini ayırt edebildiği için mavi görünür. Aslında karşıya baktığımızda ve yukarıya baktığımızda aynı gökyüzüne bakmamıza rağmen farklı renkler görmemizden anlayabiliriz.

Havanın yapısıyla alakalı. Havada bir tür gaz ve bir çok farklı türde gazdan oluşuyor. Bu durum içinden elektrik akımı geçtiğinde bazı gazların iyonlaşmasına neden oluyor ve bu iyonlaşma sonucunda da mavi renk açığa çıkıyor.

Örnek olarak florasan lambaları ele alabiliriz. İçerisindeki gaz sayesinde ışık verir. Elektrik akımı verildiğinde florasan lambaların içerisindeki gaz iyonlaşarak ışıldamaya başlar. Bu durumun aynısı soluduğumuz hava içinde geçerli. Şöyle küçük bir alıntı ile neden elektrik akımının mavi göründüğünü net bir şekilde açıklayalım:

Aslında hava elektriği iyi iletmez. Ancak oluşan elektrik alan yeterince güçlüyse havayı oluşturan atomların ve moleküllerin iyonlaşmasına neden olur, böylece elektrik iletilebilir. İyonlaşma sonucu oluşan artı yüklü iyonlar ve elektronlar elektrik alan etkisiyle hızlanır ve diğer yüksüz atomlara ve moleküllere çarparak iyonlaşmalarına neden olur.

Hava büyük oranda azot (%78), oksijen (%21) ve diğer gazlardan oluşur. Elektrik alan etkisiyle oluşan iyonlar tekrar elektronlarla birleştiğinde farklı dalga boylarında ışık yayılır. İyonlaşmış haldeki azot moleküllerinin elektronlarla bir araya gelmesi sonucu mavi renge denk gelen dalga boyunda ışık yayılır. Havadaki azot oranı yüksek olduğundan (%78) havanın iyonlaşması sonucu oluşan elektrik kıvılcımları mavimsi renklerdedir. [Kaynak: Tubitak]

1 Beğeni

Elektrik kıvılcımının rengi, kızılötesi, görünür ışık ve morötesi ışınların farklı oranlarına bağlıdır. Büyük akım değerleri olan kıvılcımlar, daha yüksek frekanslı enerjileri yayarlar ve mavi renkli ışık üretirler. Bu nedenle, yüksek voltajlı elektrik kıvılcımları genellikle mavi renklidir.

Elektrik kıvılcımlarının rengi, çevredeki gazların türüne ve basıncına, elektrik akımının voltajına ve akımın geçtiği ortamın sıcaklığına bağlıdır.

Ancak genellikle elektrik kıvılcımları mavi veya mavi-mor renkte görünür. Bunun nedeni, elektrik akımının yüksek enerjisiyle atomların elektronlarını harekete geçirmesi ve atomlardaki elektronların daha yüksek enerji seviyelerine atlama nedeniyle mavi renkli ışık dalgalarının yayılmasıdır. Mavi ışık dalgaları, diğer renklere göre daha yüksek bir frekansa sahip olduğu için, havadaki diğer gaz molekülleri tarafından daha fazla saçılır ve bu nedenle gözümüze daha belirgin bir şekilde ulaşır.