Bilgisayarda üst virgül nasıl yapılır? Kesme işareti (') nasıl yapılır?

Bilgisayarda klavye ile üst virgül işareti nasıl yapılır? Türkçede özel isimlere eklenen ekleri ayırmak için kullanılan kesme işaretini klavye ile nasıl yaparız?

’ işareti ya da kesme işareti Windows kullanan bilgilsayarlar da Shift + 2 ile açılabilir. Bunun dışında herhangi bir yer ya da herhangi bir editörde alt + 39 yaparsanız (alt tuşuna basıp sırasıyla 3 ve 9 a basarak) çıkacaktır.

Ayrıca klavyenizde sorun varsa yada hala bulamıyorsanız, bu cevaptaki ( ’ ) işaretini kopyalayarak istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

3 Beğeni

Bilgisayar dilinin de Türkçe olarak ayarlanmış olması gerekiyor, farklı diller ayarlanmışsa bu yöntemler ise yaramayabilir.

en azından alt 39 her yerde işe yarıyor bunu biliyorum. :smiley:

1 Beğeni

Alt + 39 mü ? denemeye çalışıyorum ama tam olarak nasıl yapılıyor o kombinasyon?

Oldu, farketmemişim, cevabı gönderince dedim bu nedir, alt tarafa yapmış. alt tuşuna basıp sırasıyla 3 ve 9 a bastığımızda kesme işareti yapıyor. Bu etkileyici, sihir gibi :slight_smile:

ALT tuşuna basarak farklı sayılar girip bir şeyler çıkarabiliriz. Bunu heryerde kullanmak mümkün. Bir kaç örneği aşağıda:

Ø → alt 157
╚ → alt 456
{ → alt 123

2 Beğeni

╚{_____ Bu harika yaaaaa. klavyenin bu özelliği ile ilgili güzel ve detaylı bi konu oluştursak bence hoş olurdu :smiley: Zaman bulursam bakacam bende buna.