Windows 10'da ekran görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayarımın ekranında gördüğüm bir şeyi başka biriyle paylaşmak istiyorum ve görüntünün kaliteli olmasını istiyorum. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarımda nasıl ekran görüntüsü alabilirim ve bu görüntüyü nasıl yüksek kaliteli olarak paylaşabilirim?

1 Beğeni

Windows 10’da ekran görüntüsü almak oldukça kolaydır. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak ekran görüntüsü alabilirsin:

1. Print Screen (PrtScn) tuşu: Klavyenin üst kısmında Print Screen veya PrtScn yazan bir tuş bulunur. Bu tuşa bastığında ekranın tamamının görüntüsü kopyalanır. Ardından yapıştırma işlemiyle bu görüntüyü başka bir uygulamaya veya belgeye yapıştırabilirsin.

2. Windows + Shift + S kombinasyonu: Ekranın belirli bir bölümünü almak için bu kombinasyonu kullanabilirsin. Tuşlara aynı anda basarak ekranın belli bir kısmını seçebilirsin. Seçim yaptıktan sonra görüntü otomatik olarak panoya kopyalanır. Görüntüyü yapıştırmak için Ctrl + V tuş kombinasyonunu kullanabilirsin.

3. Windows + PrtScn kombinasyonu: Ekranın tamamının görüntüsünü almak için bu kombinasyonu kullanabilirsin. Tuşlara aynı anda basarak ekranın tamamının görüntüsü alınır ve bu görüntü Otomatik olarak “Resimler” klasöründeki “Ekran Görüntüleri” adlı bir klasöre kaydedilir.

Görüntüyü yüksek kaliteli olarak paylaşmak için ise aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsin:

1. Windows + G kombinasyonu: Bu kombinasyonu kullanarak Xbox Oyun Çubuğu’nu açabilirsin. Xbox Oyun Çubuğu, ekran görüntülerini ve videolarını almanı sağlar. Ekran görüntüsünü almak için “Ekran görüntüsü al” butonuna tıklayabilirsin. Görüntü daha sonra “Resimler” klasöründeki “Ekran Görüntüleri” adlı bir klasöre kaydedilir.

2. Windows + Print Screen (PrtScn) veya Alt + Print Screen (PrtScn) kombinasyonu: Bu kombinasyonları kullanarak ekran görüntüsünü doğrudan “Resimler” klasöründeki “Ekran Görüntüleri” klasörüne kaydedebilirsin. Bu şekilde görüntüyü daha kolay paylaşabilirsin.

TERİMLER:

• Print Screen (PrtScn) tuşu: Klavyede bulunan bir tuş. Ekranın görüntüsünü tamamını alır ve panoya kopyalar.
  • Xbox Oyun Çubuğu: Windows 10’da yerleşik olarak gelen bir uygulama. Ekran görüntüleri ve videolar almanızı sağlar.