Telif Hakkı Politikası - Sorucevap.com siteleri için telif hakkı politikası

Telif Hakkı Politikası

DMCA compliant image

Bu politika sorucevap.com ve alt domainlerindeki sitelerindeki kullanıcıların hizmetimize gönderdiği materyallerin telif hakkını ihlal ettiği iddialarına nasıl yanıt verdiğimizi açıklar. Kısacası, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası veya DMCA’yı izliyoruz.

DMCA nedir?

DMCA, kullanıcılarımızın telif hakkı ihlali bildirimleri için yayından kaldırma bildirimleri adı verilen resmi bir süreç oluşturan bir Birleşik Devletler federal yasasıdır. Ayrıca karşı bildirimler göndererek yayından kaldırma bildirimlerine itiraz etmek için bir süreç oluşturur. Bu adımları uyguladığımızda, yasa bizi kullanıcılarımızın ihlallerinden sorumlu olmaktan korur. Ayrıca, yayından kaldırma ve itiraz süreçlerini kötüye kullananları neden oldukları zararlardan sorumlu kılar.

O nasıl çalışır?

Bizim gibi birçok çevrimiçi hizmet sağlayıcı, çok sayıda yayından kaldırma bildirimi ve karşı bildirimi yönetir. Çoğu zaman, tüm süreç otomatikleştirilmiş araçların yardımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşir. Bununla birlikte, ilgili yasal iddialar ve belgeler çok ciddi olmaya devam etmektedir. Lütfen sürece buna göre yaklaşın.

Bir yayından kaldırma bildirimi göndermeli miyim?

Hem telif hakkına sahip olduğunuzdan hem de sitemizdeki bu materyalin ihlal ettiğinden kesinlikle emin değilseniz, bir DMCA yayından kaldırma bildirimi göndermeden önce bir avukatla görüşün. Bir yayından kaldırma bildiriminde ihlalle ilgili maddi yanlış beyanların bilinmesi, sizi bize, ihlalde bulunduğunu iddia ettiğiniz kişiye, telif hakkı sahiplerine ve lisans sahiplerine karşı maliyetler ve avukat ücretleri dahil olmak üzere önemli zararlardan sorumlu hale getirebilir. Bir avukat, yayından kaldırma bildiriminde bulunmanız gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilir ve öyleyse, doğru şekilde hazırlamanıza yardımcı olabilir. Yapamayız.

Yayından kaldırma bildirimini nasıl gönderirim?

Temsilcimize yayından kaldırma bildirimleri gönderin. iletisim@sorucevap.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Yasalar uyarınca, yayından kaldırma bildiriminizde aşağıdakiler bulunmalıdır:

 1. Telif hakkı sahibi adına hareket etmeye yetkili bir kişinin fiziksel veya elektronik imzası.
 2. İhlal edildiğini iddia ettiğiniz telif hakkı alınmış çalışmanın kimliği.
 3. Kaldırılacak hak ihlalinde bulunan materyalin tanımı.
 4. İletişim bilgileri, tercihen size ulaşmak için kullanabileceğimiz bir e-posta adresi.
 5. Materyalin şikayette bulunulan şekilde kullanılmasına telif hakkı sahibi, temsilcisi veya yasa tarafından izin verilmediğine dair iyi niyetli inanç beyanınız.
 6. Bildiriminizdeki bilgilerin doğru olduğuna dair beyanınız.
 7. İhlal edildiği iddia edilen telif hakkının sahibi adına hareket etmeye yetkili olduğunuza dair yeminli ifadeniz.

Yada direk olarak DMCA.com üzerinden bize kaldırılmasını istediğiniz materyallerin bulunduğu bağlantıları iletebilirsiniz. Bunu kullanırken dikkat edin, verdiğiniz bilgiler doğru değil ise oluşabilecek masraflardan sorumlu tutulabilirsiniz.

Yayından kaldırma bildirimlerine nasıl yanıt veririz?

Geçerli bir yayından kaldırma bildirimi aldığımızda, hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen materyale erişimi kaldırır veya kısıtlarız. Ardından, materyali kaldırdığımızı veya erişimi kısıtladığımızı bildirmek için materyali gönderen kullanıcıyla iletişime geçmeye çalışırız, onlara yayından kaldırma bildiriminin bir kopyasını verir ve onları bu politikaya yönlendiririz.

Peki ya tekrarlayan suçlular?

Uygun olduğunda, telif haklarını tekrar tekrar ihlal eden kullanıcıların hesaplarını askıya alır veya feshederiz.

Yayından kaldırmaya itiraz etmeli miyim?

Materyalinizin telif hakkını ihlal etmediğinden kesinlikle emin değilseniz, bir DMCA karşı bildirimi göndermeden önce bir avukatla görüşün. Yanlışlıkla kaldırma veya erişim kısıtlaması hakkında bilgi sahibi olmak, maddi yanlış beyanlar sizi, yayından kaldırma bildirimini gönderen bize, telif hakkı sahiplerine ve lisans sahiplerine karşı, maliyetler ve avukat ücretleri de dahil olmak üzere önemli zararlardan sorumlu hale getirebilir. Bir avukat, karşı bildirimde bulunmanız gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilir ve öyleyse, doğru şekilde hazırlamanıza yardımcı olabilir. Yapamayız.

Yayından kaldırmaya nasıl itiraz edebilirim?

Bir yayından kaldırma bildirimine yanıt olarak kaldırdığımız veya kısıtladığımız materyalleri yeniden göndermeyin. Bunu yaparsanız, hesabınızı askıya alır veya feshederiz.

Temsilcimize karşı bildirimler gönderin. iletisim@sorucevap.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Yasalar uyarınca, karşı bildiriminizde şunlar bulunmalıdır:

 1. Fiziksel veya elektronik imzanız.
 2. Kaldırılan materyalin kimliği erişim-kısıtlı ve biz kaldırmadan veya erişimi kısıtlamadan önce hizmetimiz aracılığıyla nerede mevcuttu.
 3. Materyalin bir hata veya materyalin yanlış tanımlanması sonucunda kaldırıldığına veya devre dışı bırakıldığına iyi niyetle inandığınıza dair yeminli ifadeniz.
 4. Adınız, adresiniz ve telefon numaranız.
 5. Adresinizin bulunduğu yargı bölgesi için veya Amerika Birleşik Devletleri dışındaysa, bulunabileceğimiz herhangi bir yargı bölgesi için Federal Bölge Mahkemesinin yargı yetkisini kabul ettiğinize dair beyanınız.
 6. Yayından kaldırma bildirimini sağlayan kişiden veya temsilcisinden işlem tebliğini kabul edeceğinize dair beyanınız.

Karşı bildirimlere nasıl yanıt veririz?

Geçerli bir karşı bildirim aldığımızda, yayından kaldırma bildirimini gönderen kişiye bir kopyasını iletiriz. Daha fazla ihlali önlemek için mahkeme emri aradıklarını on iş günü içinde bize bildirmezlerse, kaldırdığımız materyali değiştirebilir veya erişimi yeniden sağlayabiliriz.

Bildirimi nereye gönderirim?

Tüm yayından kaldırma bildirimlerini ve karşı bildirimleri şu e-posta adresine gönderin:

iletisim@sorucevap.com

Diğer yararlı bağlantılar

sorucevap.com Hakkında sayfası ve istatistikler
Sorucevap.com da puan toplayarak para kazanabilirsiniz!
Güven Düzeylerini Anlama - sorucevap.com üyelik düzeyleri/seviyeleri/yetenekleri
[Şuan bu sayfadasınız] Telif Hakkı Politikası - Sorucevap.com siteleri için telif hakkı politikası
#sorucevap sitesinde görmek istediğiniz kategoriler ve etiketler neler? önerileri buradan yapabilirsiniz!
Kayıtlı verilerinizi yönetme - Sorucevap.com kullanıcı verilerinizi nasıl yönetirsiniz!
Kullanım Koşulları
Gizlilik
SSS

1 Beğeni