KPSS sınavı kaç saat sürer? KPSS sınavı ne zaman yapılacak?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavı kaç saat sürer? Sınav formatı nasıldır ve hangi bölümlerden oluşur? Her bölüm için ayrı bir süre verilir mi? KPSS sınavında kullandığımız soru kitapçıklarını ne kadar süre içinde tamamlamamız gerekir? Sınav süresi boyunca adayların yapması gereken özel bir uygulama veya prosedür var mıdır? KPSS sınavında zaman yönetimi nasıl yapılmalıdır?

KPSS sınavı toplamda 120 dakika (2 saat) sürer. Sınav formatı, her adayın girdiği alana göre değişebilir. Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve İngilizce olmak üzere dört farklı bölümden oluşur. Her bölüm için ayrı bir süre verilir.

Sınavda kullanılan soru kitapçıklarının tamamlanması için genel olarak 120 dakika verilir. Ancak, her adayın sınava girdiği alana göre bu süre değişebilir.

Sınav süresi boyunca, adayların yapması gereken özel bir uygulama veya prosedür yoktur. Sınav odasına giren adaylar, sınav kurallarına uymakla yükümlüdür ve sınavları sırasında sessiz olmaları gerekir.

Zaman yönetimi açısından, KPSS sınavında dört farklı bölüm bulunur. Her bölüm için verilen süreyi dikkate alarak, sınavı sakin, planlı ve organize bir şekilde yönetmek önemlidir. Bu nedenle, soruları dikkatlice okuyarak ve gereksiz zaman kaybına neden olmayacak şekilde yanıtlamak gerekir. Ayrıca, sınavın sonuna kadar zamanınızın yeteceğinden emin olmak için, zaman zaman süreyi kontrol etmek de önemlidir.

1 Beğeni

KPSS sınavı, Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri olmak üzere iki oturumdan oluşur. Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu 130 dakika, Eğitim Bilimleri oturumu ise 100 dakika sürer.

Genel Yetenek-Genel Kültür oturumunda 60 Genel Yetenek ve 60 Genel Kültür sorusu olmak üzere toplam 120 soru sorulur. Eğitim Bilimleri oturumunda ise 80 soru sorulur.

Sınavın ilk 100 dakikası (1 saat 40 dakika) ve sınavın son 15 dakikası salondan çıkmak yasaktır.

Özetle, KPSS sınavı toplam 230 dakika (3 saat 50 dakika) sürer.

2024 KPSS sınavları şu tarihlerde yapılacaktır:

Sınav Tarih
KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri) 14 Temmuz 2024
KPSS Lisans (Alan Bilgisi) 20-21 Temmuz 2024
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 8 Ağustos 2024
KPSS Ön Lisans 1 Eylül 2024
KPSS Ortaöğretim 15 Eylül 2024
KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 22 Eylül 2024

KPSS Lisans sınavı, Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu 130 dakika, Eğitim Bilimleri oturumu ise 100 dakika sürmektedir.

KPSS Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavları ise tek oturumdan oluşmaktadır. Her iki sınav da 120 sorudan oluşmakta ve 130 dakika sürmektedir.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise 60 sorudan oluşmakta ve 75 dakika sürmektedir.

KPSS sınavlarına başvuru tarihleri, ÖSYM tarafından genellikle Kasım veya Aralık ayında açıklanmaktadır.

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavı, genel olarak 2 oturumdan oluşur. Her oturumda farklı bölümler yer alır ve her bölüm için ayrı bir süre verilir.

1. Oturum:
  • Türkçe (60 soru)
  • Temel Matematik (60 soru)
  • Tarih ve İnkılap Tarihi (60 soru)
  • Coğrafya (60 soru)
  1. Oturum:
  • Eğitim Bilimleri (80 soru)
  • Alan Bilgisi (80 soru)

Her oturumun süresi 2 saat olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde adaylar soru kitapçığını tamamlamak zorundadır. Yani KPSS sınavının toplam süresi 4 saattir.

Sınav süresi boyunca adayların yapması gereken özel bir uygulama veya prosedür bulunmamaktadır. Ancak sınav salonuna girmeden önce kimlik kontrolü gibi standart prosedürler uygulanır.

KPSS sınavında zaman yönetimi oldukça önemlidir. Soruları dikkatlice okuyup anladıktan sonra cevaplamak için süreyi iyi kullanmalısınız. İlk olarak sizin için daha kolay olan soruları cevaplayarak zamanınızı daha zor sorular için ayırabilirsiniz. Bu şekilde zamanı etkili bir şekilde kullanarak tüm soruları cevaplamanız mümkün olacaktır.

TERİMLER:

• KPSS: Kamu Personeli Seçme Sınavı, Türkiye’de kamu kurumlarına personel alımı için yapılan bir sınavdır.