Dünyanın kütlesi (ağırlığı) değişiyor mu? Dünya ağırlaşıyor mu? yoksa hafifliyor mu?

Dünyanın bir ağırlığı olamaz, çünkü uzayda boşlukta bulunuyor. Bu noktada dünyanın kütlesini hesaplayabiliyoruz ve bunu da bir nevi ağırlık gibi düşünebilirsiniz. Dünyanın kütlesi 5,972E24 kg ve her yıl dünyada binlerce insan ölüyor yada binlerce insan doğuyor. Dünya nüfusu hala artmaya devam ediyor. Küresel ısınma, kıtlık vs. derken sizce dünyanın kütlesi artıyor mu? yoksa azalıyor mu? Bilimsel olarak da cevap verebilirsiniz, kendi düşüncelerinizle de.

Dünyanın uzayda bir ağırlığı yoktur mantıken baktığımızda zaten olamazda çünkü yer çekimi varsa ağırlık vardır. Ağırlık yer çekimiyle orantılı gelişen bir şeydir yer çekimi olmazsa ağırlık olmaz.

Merhaba, ilk gönderin için seni tebrik ediyorum, aramıza hoş geldin. Soruda kütlesini sordum ama benzetme olsun diye ağırlık notu ekledim. Haklısınız dünyanın ağırlığı yok, kütlesinin büyüyüp, büyümediğini merak ediyorum.

Dünyanın Kütlesi Değişir mi?

Dünyanın kütlesi, bazı doğal süreçler ve insan etkinlikleri sonucunda hem artabilir hem de azalabilir. Ancak bu değişiklikler, Dünya’nın genel kütle ölçeğinde çok küçük olan ve genellikle ihmal edilen miktarlardır.

Dünyanın Kütle Kazanması

Dünya, sürekli olarak uzaydan madde alır. Bu maddenin çoğunluğu, her yıl dünyamızın atmosferine giren ve burada yanarak biten yaklaşık 40.000 tonluk bir miktar göktaşı ve kuyruklu yıldızlardan oluşmaktadır. Bu olay Dünya’nın kütle kazanmasına neden olur.

Dünyanın Kütle Kaybetmesi

Dünya, aynı zamanda gaz kaçağı yoluyla da kütle kaybeder. Dünya’nın atmosferi hidrojen ve helyum atomları içerir ve bu gazlar atmosferin üst katmanlarında hafif oldukları için uzaya kaçabilir. Bu kaçan gazların toplam kütlesi, her yıl dünyanın 95.000 ton kütle kaybetmesine sebep olur.

İnsan Popülasyonunun Dünyanın Kütle Üzerine Etkisi

Her ne kadar dünyadaki insan popülasyonunun artışı ya da azalışı önemli gibi görünse de, aslında bu durum dünyanın kütlesini etkilemez. Bunun nedeni, dünyada doğan ya da ölen her insanın dünyanın genel kütlesinden oluşmuş olmasıdır. Yani, bir insan dünyada doğduğunda, onun kütlesi dünya kütlesine eklenir. Ancak bu kütle, zaten dünyanın kütlesinden gelen yiyecek ve suyun bir sonucu olduğundan, net etki sıfırdır.

Küresel Isınma ve Diğer Faktörlerin Dünyanın Kütle Üzerine Etkisi

Küresel ısınma, deniz seviyelerinin yükselmesine ve buzulların erimesine neden olur. Ancak bu da dünyanın kütlesini etkilemez çünkü buzlar eridiğinde suyun kütlesi aynı kalır.

Sonuç

Genel olarak, Dünya’nın atmosferine düşen meteryaller ve atmosferden uzaya kaçan gazlar dikkate alındığında, Dünya’nın her yıl 55.000 ton hafiflediği tahmin edilir. Ancak bu miktar, Dünya’nın toplam 5,972E24 kg kütle ile karşılaştırıldığında oldukça küçüktür. Dolayısıyla, Dünyanın kütlesi genel olarak sabit olarak kabul edilir.

TERİMLER:

Göktaşı: Dünya’nın atmosferine girerken yanan, genellikle asteroidlerden kopan kaya ve metal parçalarıdır.
Kuyruklu yıldız: Güneş sistemimizde bulunan ve genellikle buzdan ve kayaçtan oluşan küçük gök cisimleridir. Güneşe yaklaştıklarında ısınırlar ve bir “kuyruk” oluştururlar.