Bebeğin cinsiyetini kim belirler? Anne mi? Baba mı? Hangi faktör bebeğin cinsiyetini belirler?

Bütün insanlar, daha doğrusu normal kabul edilen insanlar 46 kromozoma sahiptir. Bu kromozomlar 23 anneden, 23 babadan gelir. Toplamda 46 kromozoma sahip oluyoruz. (Bu sayının az yada çok olması insan yapısını ve gelişimini etkilemektedir.) Yani bizi belirleyen faktörler hem anneden, hem de babadan genetiksel olarak aktarılır. Ancak Cinsiyetimizi belirleyen faktör babanın sperminden gelen cinsiyet kromozomudur.

Kadınlarda XX ve erkeklerde XY olarak adlandırılan iki çift cinsiyet kromozomu bulunur. Kadınlarda bulunan cinsiyet kromozomu tektir, yani XX kromozomuna sahiptir. Erkekte ise XY cinsiyet kromozomu bulunur. Kadını dölleyen erkek spermi X cinsiyet kromozomuna sahipse bebek kız olur, Y cinsiyet kromozomuna sahipse bebek erkek olur.

Daha basit anlatmak için örnek verelim: Erken menisinde binlerce sperm vardır. Bunların yarısının X, diğer yarısının da Y olarak ayırın (bu net değil yani rastgele bir sayıda olacaktır). Hızlı olan ve şanslı olan sperm annedeki yumurtayı döllerse bebeğin cinsiyetini ondaki X yada Y hangi cinsiyet kromozomu varsa o belirler. Tabi ki cinsiyet kromozomu dışında anne ve babanın genetik yapıları da döllenme işlemlerinde çocuğa aktarılır. Kulağa inanılmaz geliyor dimi…