Sosyal medya hesabımın hacklenmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir?

Sosyal medya hesaplarımızı günümüzdeki hackerlar tarafından çalınma ihtimali çok yüksek. Bu durumda ne yapabiliriz? Hacklenen hesabımızı tekrar nasıl geri alabiliriz?

Sosyal Medya Hesabının Hacklenmesi Durumunda Yapılması Gerekenler:

Sosyal medya hesabının hacklenmesi gibi durumlarda panik yapmak yerine, hemen aşağıdaki adımları uygulayarak hesabınızı geri alabilirsiniz:

Adım 1: Hesabınızın Güvenliğini Sağlayın

Hacklenme durumu meydana geldiğinde veya hissettiğinizde, hemen hesabınızın güvenliğini üst seviyeye çıkarmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

• Diğer tüm cihazlardan çıkış yapın.
  • Şifrenizi hemen değiştirin. Kullanabileceğiniz güçlü ve benzersiz bir şifre belirleyin. Şifrenizde büyük ve küçük harf, sayı ve sembol kullanmayı unutmayın.
  • E-posta adresinizi ve telefon numaranızı kontrol edin. Bu bilgileriniz üzerinden hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz.

Adım 2: İlgili Şirketle İletişime Geçin

Hesabınızın çalındığını fark ettiğinizde, ilgili sosyal medya şirketiyle derhal iletişime geçin. Şirketler genellikle hesaplarınızın güvenliği konusunda size yardımcı olacak birçok farklı yöntem sunarlar. İletişim için her şirketin kendi müşteri hizmetleri ya da yardım merkezi vardır.

Adım 3: Dolandırıcılıklar Hakkında Bilgi Edinin

Hesabınızın ele geçirmesinin arkasındaki niyet, dolandırıcılık olabilir. Dolandırıcılıkların farkında olmak, kendini korumak için tedbirler almak önemlidir. Bu yüzden, çalınan hesabınızda finansal bilgileriniz varsa, banka hesaplarınızdaki işlemleri ve kredi kartı hareketlerinizin takibini yapmanız önerilir.

Adım 4: Diğer Hesaplarınıza Erişimi Kontrol Edin

Eğer hacklenen hesabınızın, başka hesaplarınızın da şifresini tutuyorsa, diğer hesaplarınızın güvenliğini de sağlamak adına şifrelerinizi değiştirmeniz önerilir. Bu şekilde, dolandırıcılık riskini azaltabilirsiniz.

Adım 5: Hesap Güvenliği İçin İpuçları

Sosyal medya hesabınızın güvenliğini arttırmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyebilirsiniz:

• Güçlü şifre kullanın.
  • Oturum açık kalmadığından emin olun.
  • Güncellemeleri takip edin.
  • Güvenliği arttırmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın.
  • Şüpheli e-posta veya bağlantılardan kaçının.

TERIMLER:

Dolandırıcılık : Kişilerin sahte veya yanıltıcı bilgiler sağlayarak, genellikle para veya mal talep etmek amacıyla başkalarını kandırdığı bir suçtur.

1 Beğeni