Hareketin temel kavramları ve sabit hızlı hareket ile ilgili sorular! (40 tane, klasik soru, çözümlü)

Tabii ki! Hareketin temel kavramları ve sabit hız ile ilgili sorular hazırlayacağım. İşte size 40 klasik, çözümlü soru:

  1. Soru: 60 km/sa hızla sabit hızla giden bir araba, 2 saat boyunca ne kadar yol alır?
    Çözüm: Yol = Hız x Zaman = 60 km/sa x 2 sa = 120 km

  2. Soru: 3 saat boyunca 90 km/sa hızla seyahat eden bir tren kaç kilometre yol yapar?
    Çözüm: Yol = 90 km/sa x 3 sa = 270 km

  3. Soru: Bir bisikletçi her gün sabit 15 km/sa hızla 2 saat bisiklet sürerse, bir haftada kaç km yol yapar?
    Çözüm: Günlük Yol = 15 km/sa x 2 sa = 30 km, Haftalık Yol = 30 km/gün x 7 gün = 210 km

  4. Soru: Sabit 80 km/sa hızla ilerleyen bir araç, 4 saatte kaç km yol alır?
    Çözüm: Yol = 80 km/sa x 4 sa = 320 km

  5. Soru: Bir yat 5 saat boyunca sabit 20 km/sa hızla ilerlerse toplamda kaç km yol kat eder?
    Çözüm: Yol = 20 km/sa x 5 sa = 100 km

  6. Soru: Sabit 50 km/sa hızla giden bir otobüs, yarım saatte ne kadar yol alır?
    Çözüm: Yol = 50 km/sa x 0.5 sa = 25 km

  7. Soru: Bir motosiklet 12 saat boyunca sabit 60 km/sa hızla seyahat ederse, toplamda kaç km yol yapmış olur?
    Çözüm: Yol = 60 km/sa x 12 sa = 720 km

  8. Soru: Sabit 40 km/sa hızla seyreden bir araba, 75 dakika sonra kaç kilometre uzaklıkta olur?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 75 dakika / 60 = 1.25 saat, Yol = 40 km/sa x 1.25 sa = 50 km

  9. Soru: 30 km/sa hızla seyahat eden bir bisikletçi, sabah 8’den 10:30’a kadar ne kadar yol alır?
    Çözüm: Zaman = 2.5 saat, Yol = 30 km/sa x 2.5 sa = 75 km

  10. Soru: Bir scooter, saatte 25 km hızla 40 dakika boyunca hareket ederse, kaç km yol kat eder?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 40 dakika / 60 = 0.67 saat, Yol = 25 km/sa x 0.67 sa = 16.75 km

  11. Soru: Sabit 55 km/sa hızla giden bir motosiklet, 3 saat 45 dakika sonra ne kadar mesafe kat etmiş olur?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 3 saat + 45 dakika / 60 = 3.75 saat, Yol = 55 km/sa x 3.75 sa = 206.25 km

  12. Soru: Bir araç, sabit 70 km/sa hızla 10 saat süresince hareket ederse, toplam kaç km yol alır?
    Çözüm: Yol = 70 km/sa x 10 sa = 700 km

  13. Soru: Sabah 9’da 45 km/sa sabit hızla yola çıkan bir araç, öğlen 12’ye kadar ne kadar yol almış olur?
    Çözüm: Zaman = 3 saat, Yol = 45 km/sa x 3 sa = 135 km

  14. Soru: 25 km/sa hızla sabit hızda ilerleyen bir yürüyüş bandında bir kişi, 20 dakika boyunca ne kadar mesafe kat eder?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 20 dakika / 60 = 0.33 saat, Yol = 25 km/sa x 0.33 sa = 8.25 km

  15. Soru: Bir gemi, sabit 15 km/sa hızla 6 saat boyunca seyir yaparsa, toplam kaç km yol kat eder?
    Çözüm: Yol = 15 km/sa x 6 sa = 90 km

  16. Soru: Sabit 60 km/sa hızla ilerleyen bir otomobil, 2 saat 30 dakika içinde kaç kilometre yol alır?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 2.5 saat, Yol = 60 km/sa x 2.5 sa = 150 km

  17. Soru: 35 km/sa hızla hareket eden bir elektrikli paten, 1 saat 20 dakika boyunca hareket ettikten sonra kaç km yol almış olur?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 1 saat + 20 dakika / 60 = 1.33 saat, Yol = 35 km/sa x 1.33 sa = 46.55 km

  18. Soru: Sabit 90 km/sa hızla giden bir spor aracı, 40 dakika içinde kaç kilometre yol kat eder?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 40 dakika / 60 = 0.67 saat, Yol = 90 km/sa x 0.67 sa = 60.3 km

  19. Soru: Bir kayakçı, sabit 10 km/sa hızla 3 saat boyunca kayarsa, toplam kaç km yol yapmış olur?
    Çözüm: Yol = 10 km/sa x 3 sa = 30 km

  20. Soru: Sabit 50 km/sa hızla seyahat eden bir otobüs, 15 dakikada ne kadar yol alır?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 15 dakika / 60 = 0.25 saat, Yol = 50 km/sa x 0.25 sa = 12.5 km

  21. Soru: 70 km/sa hızla giden bir araba, sabah 7’den 9:30’a kadar ne kadar yol kat eder?
    Çözüm: Zaman = 2.5 saat, Yol = 70 km/sa x 2.5 sa = 175 km

  22. Soru: Sabit 40 km/sa hızla giden bir scooter, 50 dakika boyunca ne kadar mesafe kat eder?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 50 dakika / 60 = 0.83 saat, Yol = 40 km/sa x 0.83 sa = 33.2 km

  23. Soru: 80 km/sa hızla sabit bir hızda hareket eden bir tren, 1 saat 45 dakika süresince kaç km yol yapar?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 1 saat + 45 dakika / 60 = 1.75 saat, Yol = 80 km/sa x 1.75 sa = 140 km

  24. Soru: 30 km/sa sabit hızla ilerleyen bir patenci, 10 dakika boyunca kaç km yol alır?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 10 dakika / 60 = 0.17 saat, Yol = 30 km/sa x 0.17 sa = 5.1 km

  25. Soru: Sabit 33 km/sa hızla seyahat eden bir minibüs, 3 saat 10 dakika boyunca kaç kilometre yol alır?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 3 saat + 10 dakika / 60 = 3.17 saat, Yol = 33 km/sa x 3.17 sa = 104.61 km

  26. Soru: 45 km/sa hızla sabit hızda ilerleyen bir atv, yarım saat içinde kaç km yol kat eder?
    Çözüm: Yol = 45 km/sa x 0.5 sa = 22.5 km

  27. Soru: Bir yelkenli, sabit 12 km/sa hızla 4 saat boyunca yelken açarsa, toplam kaç km ilerler?
    Çözüm: Yol = 12 km/sa x 4 sa = 48 km

  28. Soru: Sabit 65 km/sa hızla ilerleyen bir kamyona, 2 saat 20 dakika sonra ne kadar yol kat etmiş olur?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 2 saat + 20 dakika / 60 = 2.33 saat, Yol = 65 km/sa x 2.33 sa = 151.45 km

  29. Soru: 22 km/sa hızla sabit bir hızla hareket eden bir scooter, 45 dakika boyunca ne kadar mesafe kat eder?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 45 dakika / 60 = 0.75 saat, Yol = 22 km/sa x 0.75 sa = 16.5 km

  30. Soru: Sabit 85 km/sa hızla ilerleyen bir otobüs, 25 dakika boyunca yol aldığında kaç kilometre mesafe kat eder?
    Çözüm: Öncelikle 25 dakikayı saat cinsine çevirmemiz gerekiyor. 25 dakika = 25/60 saat = 0.4167 saat.
    Hızımız 85 km/sa olduğuna göre;
    Yol = Hız x Zaman = 85 km/sa x 0.4167 sa = 35.42 km
    — Otobüs 25 dakika içinde yaklaşık 35.42 kilometre yol almış olur.

  31. Soru: 55 km/sa sabit hızla ilerleyen bir araba, 40 dakika boyunca ne kadar yol alır?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 40 dakika / 60 = 0.67 saat, Yol = 55 km/sa x 0.67 sa = 36.85 km

  32. Soru: Bir hoverboard, sabit 15 km/sa hızla, 1 saat 30 dakika seyahat ederse toplamda kaç km yol yapar?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 1.5 saat, Yol = 15 km/sa x 1.5 sa = 22.5 km

  33. Soru: Sabit 45 km/sa hızla seyreden bir motosikletçi, 3 saat 20 dakika sonra kaç kilometre uzaklıkta olur?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 3 saat + 20 dakika / 60 = 3.33 saat, Yol = 45 km/sa x 3.33 sa = 149.85 km

  34. Soru: Bir jet ski, 2 saat boyunca sabit 60 km/sa hızla seyahat ederse, toplamda kaç km yol kat eder?
    Çözüm: Yol = 60 km/sa x 2 sa = 120 km

  35. Soru: Sabit 30 km/sa hızla giden bir paten, 2 saat 45 dakika boyunca ne kadar yol alır?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 2.75 saat, Yol = 30 km/sa x 2.75 sa = 82.5 km

  36. Soru: Bir elektrikli bisiklet, saatte 25 km hızla 35 dakika boyunca hareket ederse, kaç km yol kat eder?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 35 dakika / 60 = 0.583 saat, Yol = 25 km/sa x 0.583 sa = 14.575 km

  37. Soru: Sabit 40 km/sa hızla seyahat eden bir golf arabası, 1 saat 10 dakika sonunda kaç kilometre uzaklıkta olur?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 1 saat + 10 dakika / 60 = 1.17 saat, Yol = 40 km/sa x 1.17 sa = 46.8 km

  38. Soru: 50 km/sa sabit hızla ilerleyen bir ATV, 3 saat boyunca ne kadar mesafe kat eder?
    Çözüm: Yol = 50 km/sa x 3 sa = 150 km

  39. Soru: Sabit 20 km/sa hızla hareket eden bir yürüme bandında bir kişi, 30 dakika boyunca kaç km yol yapar?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 30 dakika / 60 = 0.5 saat, Yol = 20 km/sa x 0.5 sa = 10 km

  40. Soru: Bir segway, sabit 10 km/sa hızla 90 dakika seyir yaparsa, toplam kaç km ilerlemiş olur?
    Çözüm: Zaman (saat cinsinden) = 90 dakika / 60 = 1.5 saat, Yol = 10 km/sa x 1.5 sa = 15 km

Bu eklemelerle birlikte, sabit hızda hareket konusunda daha fazla çeşitlilik sağlayan toplam 40 soru ve çözümüne ulaşmış olduk. Her biri, sabit hızla yapılan yolculukların nasıl hesaplanacağını gösteriyor.

1 Beğeni