Cloud Hosting nedir? Avantajları nelerdir? Cloud hosting hizmetleri

Cloud hosting gelişen teknolojinin bize sağladığı harika kolaylıklardan birisidir. Daha önce hosting, dedicaded sunucu, vps yada vds gibi sistemleri tecrübe etmiş birisi olarak, aslında ne ucuz servislere, nede pahalı sunuculara gerek olmadığını anlatacağım cloud hosting terimine sizleride alıştırmayı umuyorum.

Bütün sistemlerin kendi içinde bir dezavantajı bulunmakta, bunları ayrı bir konuda karşılaştırabiliriz ancak şuanda bilmeniz gereken cloud hosting yapısının ölçeklenebilir ve kolay yönetilebilir bir yapıda olduğudur.

Cloud Hosting Nedir?

Cloud hosting yapısını, dünyadaki bir çok dedicaded sunucunun birbirine aynı ağ üzerinden bağlandığını ve ihtiyacımız olan cpu, ram, ssd gibi sunucu gereksinimlerimizi bu ağdan temin ettiğimizi hayal ederek anlayabilirsiniz. Ağ içerisinde herhangi bir sunucuda sorun oluştuğunda, ağ içerisinde yüzlerce diğer kaynakdan ihtiyacımızı temin eden ve sunucu görevinin devamını sağlayan harika bir yapıdır. Bu yapı içerisinde alacağımız cloud hosting hizmeti ile kolaylıkla var olabilir, kendi görevlerimizi ve sunucu alt yapımızı oluşturabiliriz.


Resim by Mudassar Iqbal - Pixabay

Cloud yapısı: oluşturduğumuz verileri, ağdaki diğer sunucularla paylaşarak oluşabilecek sorunlarda, sorunlu alanı yada sunucuyu es geçerek başka bir kaynakdan verilerin sunulmasını sağlamaktadır. En basit anlatımı ile yapılandırdığımız cloud hosting sunucusunun ram,ssh,cpu gibi ihtiyaçları ağa bağlı sunuculardan karşılanır ve veriler cloud yapısı içerisinde dağıtılarak istek yapılan bölgeye en yakın sunuculardan servis edilir. Böylece ihtiyac duyulan güç ağdan karşılanırken, fiziksel dökümanlar en yakın lokasyondan alınır ve servis edilir. Bu da isteklerin en az gecikme ile gerçekleştirilmesi anlamına gelir. İnternetde Hız = Prestij demektir.

Ben bu yazımda önerebileceğim cloud hosting servisi veren en iyi firmaları listelemeyeceğim ama bu konuya yardımcı olması ve ihtiyacı olan ziyaretcilerimize faydası olacağı düşündüğüm için sonraki yazımda bir araya getireceğimi belirtmek istiyorum.

Cloud Hosting Faydaları Nelerdir?

  • Cloud hosting yapısının bize sağladığı en iyi kolaylıklardan birisi ihtiyacımız olan kadar kullanabilmemiz. Örneğin oluşturduğumuz 10 TL lik sunucu ilerleyen dönemlerde yeterli gelmediğinde kolaylıkla bir üst seviye sunucuya dönüşecek şekilde yeni kaynak ekleyebiliyor olmamızdır. Ne yeniden kurulum, nede dosyaların transferi, yeniden sunucu kurulumu v.s bunlara tekrar tekrar bulaşmadan varlığınızı sürdürebiliyorsunuz.
  • Cloud hosting servislerinde bir sunucu oluşturduğunuzda yahttps://sorucevap.com/t/cloud-hosting-nedir-avantajlari-nelerdir-cloud-hosting-hizmetleri/655pacapınız ödemeler saatlik olarak hesaplanır. Daha doğrusu aylık ödeme üzerinden saatlere bölünür ve kullandığınız saate göre ödeme yaparsınız. Sunucuyu sildiğinizde kaç saat kullanmışsanız onun üzerinden ödeme yaparsınız. Yani aylık 10 TL ödeyip 2 gün kullanıp kapattığınız bir hosting den zarar ederken, cloud hosting de 2 gün için hesaplanan saat ücreti neyse onu ödersiniz. Örneği Ayda 720 saat var. aylık 10 TL oluşturacağınız cloud hosting. Bunu saate çevirdiğimizde saatlik 0,013 TL ye denk geliyor. 2 gün kullanıp kapattığınızda 0,624 TL ödeme yapacaksınız. Harika değilmi. istediğiniz zaman açın, istediğiniz zaman kapatın. Harika bir özgürlük.
  • Yukarıda da anlattığım gibi istediğiniz zaman sunucu oluşturup saatlik kullanıma göre ödeme yapıyorsunuz. Bu tarz yerler testler ve deneme yanılma yöntemleri içinde çok iyidir. Böylece aylık peşin ödeyip iki gün kullandıktan sonra kapattığınız bir hosting den para kaybetmeyeceksiniz. Testleriniz ve denemeleriniz içinde büyük kolaylık sağlıyor.
  • Kullandığınız kaynaklara göre ödeme yaparsınız. Projenize uygun kaynak neyse onu oluşturup çalışabilirsiniz. Böylece gereksiz büyük bir sunucu yada hosting paketine gerek kalmaz. Fazla ödemelerden ve gereksiz boşa giden masraflardan kurtulursunuz.
  • Hazırladığımız Cloud server’ın bir kopyasını saniyeler içirisinde alabilir, bu kopyadan aynı sunucuyu istediğimiz kadar kopyalarak kurabiliriz. Buda bize özgürlük ve zaman/performans konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor.
  • Cloud hosting servislerinde ayrı olarak yedekleme özellikleride bulunuyor. Sunucu için belirlenen ödemenin belli bir yüzde fazlasını vererek verilerinizin ve oluşturduğunuz sunucuların devamlı yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Verileriniz herzaman güvende olacak, sizlerde işlerinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz.
  • Cloud hosting servislerini dünyanın neresinde olursanız olun panel aracılığı ile yönetebilir, yeni sunucular kurabilir, bu sunucuları yapılandırabilirsiniz.


Resim by mohamed Hassan - Pixabay

  • Cloud hosting yapısında kurulun yada oluşturulan veriler ağdaki cloud sunucularında paylaşılır ve yedeklenir. Böylece dünyanın her yerinden bu verilere her an ulaşılabilir. Örneğin ağ içerisinde bir sunucuda sorun oluştuğunda sitelerimiz yada sunucularımız çalışmaya devam eder, çünkü cloud yapısı oluşan sorunları tespit ederek veri aktarımını yada veri paylaşımını ağdaki diğer sunuculara yönlendirir. Böylece siz hiçbir kesinti yada sorunu farketmezsiniz. Harika bir kolaylık. Dedicaded, hosting, vps yada vds gibi sistemlerde sadece tek bir sunucuda işlem yapıldığı için oluşan donanım arızalarında hem sunucularımıza hemde oluşturduğumuz websitelerine erişim kesilecektir. Cloud hosting yada cloud server servislerinde bu sorun ortadan kalkmaktadır.
  • Cloud hosting sağlayıcılarının farklı özellikleri olabilir. Bu yüzden size en uygun ve yakın hizmeti satın almaya çalışın. En iyi cloud hosting servisleri dünya genelinde en çok bölgesel sunucuya sahip olan firmalardır. Ne kadar çok alt yapısında lokasyon ve sunucu barındırıyorsa o kadar iyi demektir. Ancak bunun yanında sadece 2-3 lokasyon ile bu servisi uygun fiyata veren firmalarda bulunuyor. Bu onların kötü olduğu anlamına gelmesin sakın. Verdiğiniz hizmete ve fiyat/performans durumuna göre seçim yapabilir, projenizin büyüklüğüne göre cloud server oluşturabilirsiniz.
  • Alt yapısında fazla sunucu olan firmalar verilerini daha fazla lokasyona yaydıkları için, bu bölgelere yakın ziyaretçiler daha hızlı erişim sağlayacaktır. Daha az geçikme anlamına geldiği için ilk olarak tercih edilebilirler.

Bu konuyu yazmamdaki amaç yakında hazırlayacağım 2 sunuculu cloud hosting için açıklayıcı ve anlamanıza yardımcı olması içindir. Cloud hosting yapılandırmasındaki bir sunucu webserver, diğer sunucuda mysql serveri olarak kullanacağız. Böylece uygun fiyatlı ve performanslı bir alt yapı oluşturmuş olacağız. Umarım bu konuyla beraber hazırladığım makaleler sizlere yardımcı oluyordur. Kısa bir yorum girerek beni motive edebilir, bu tarz çalışmaların gelmesi için heveslendirebilirsiniz :slight_smile: